Pandemia krijoi një miliarder të ri çdo 30 orë, ndërsa miliona po përgatiten për varfërinë ekstreme  - Business Magazine Albania

Pandemia krijoi një miliarder të ri çdo 30 orë, ndërsa miliona po përgatiten për varfërinë ekstreme 

varfërinë ekstreme

“Super të pasurit e kanë manipuluar sistemin pa u ndëshkuar për dekada dhe tani po korrin përfitimet,” paralajmëron Oxfam International. 

Oxfam International ka një raport të ri, i cili thekson hendekun që po zgjerohet me shpejtësi midis pakicave ultra të pasur dhe më të varfërve në botë. Raporti, i titulluar “Përfitimi nga dhimbja”, zbuloi se gjatë dy viteve të para të pandemisë, një miliarder i ri krijohej çdo 30 orë, me një total prej 573 nga më të pasurit në botë që u bënë miliarderë gjatë asaj periudhe kohore. 

Nga ana tjetër, në vitin 2022, Oxfam pret që një milion njerëz të bien në varfëri ekstreme çdo 33 orë – pothuajse e njëjta shkallë që prodhohet një miliarder i ri. Shkalla e habitshme që njerëzit në mbarë botën do të bien në varfëri ekstreme – 263 milionë njerëz vetëm në vitin 2022 – është për shkak të rritjes së shpejtë të kostove të jetesës, duke përfshirë gjithçka, nga kostoja e energjisë deri te kostoja e ushqimit. Ndërsa miliarderët që kontrollojnë këto asete do të përfitojnë edhe më shumë, paralajmëron Oxfam. 

Duke njoftuar publikimin e raportit, Gabriela Bucher, drejtoreshë ekzekutive e Oxfam International, tha: 

Pasuria e miliarderëve nuk është rritur, sepse ata tani janë më të zgjuar ose punojnë më shumë. Punëtorët po punojnë më shumë, për më pak paga dhe në kushte më të këqija. Super të pasurit e kanë manipuluar sistemin pa u ndëshkuar për dekada dhe tani po korrin përfitimet. Ata kanë rrëmbyer një sasi tronditëse të pasurisë botërore si rezultat i privatizimit dhe monopoleve, prishjes së rregulloreve dhe të drejtave të punëtorëve, ndërkohë që fshehin paratë e tyre në parajsat fiskale, të gjitha me bashkëpunimin e qeverive. 

Lexoni: BE paralajmëron për më shumë varfëri energjetike

Ndërkohë, miliona të tjerë po anashkalojnë vaktet, po fikin ngrohjen, po mbeten prapa në faturat dhe po pyesin se çfarë mund të bëjnë më pas për të mbijetuar. Në të gjithë Afrikën Lindore, një person ka të ngjarë të vdesë çdo minutë nga uria. Kjo pabarazi groteske po thyen lidhjet që na mbajnë të bashkuar si njerëzim. Është përçarës, gërryes dhe i rrezikshëm. Kjo është pabarazi që vret fjalë për fjalë. 

Gjetje të tjera tronditëse: 2,668 miliarderët e botës zotërojnë 12.7 trilionë dollarë të pasurisë së planetit, me 10 njerëzit më të pasur të botës që zotërojnë më shumë se 3.1 miliardë njerëzit më të varfër në tokë. 

Oxfam po u kërkon qeverive të vendosin një taksë mbi fitimet e miliarderëve nga pandemia për të ndihmuar njerëzit mesatarë të paguajnë për koston në rritje të shpejtë të ushqimit dhe energjisë. Organizata po u bën thirrje gjithashtu qeverive që të krijojnë një taksë vjetore mbi pasurinë që do t’i shihte milionerët të tatohen me 2% të pasurisë së tyre totale në vit dhe miliarderët të tatohen me 5% të pasurisë së tyre totale në vit. 

Oxfam thotë se një taksë e tillë do të gjeneronte 2.52 trilionë dollarë në vit, e cila mund të sigurojë kujdes shëndetësor universal dhe mbrojtje të mjaftueshme sociale për çdo banor të kombeve me të ardhura të ulëta dhe të mesme. 

/FC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0