5 mënyra për të shmangur të jetuarit me frikë në biznes - Business Magazine Albania

5 mënyra për të shmangur të jetuarit me frikë në biznes

biznes

Kur fillova të punoja për herë të parë me startup-et mbi 20 vjet më parë, isha si shumica e njerëzve, kisha frikë nga sfidat dhe doja t’i shmangja ato. Njerëzit natyrshëm shmangin atë që i frikëson, në jetë dhe në biznes, por duke iu dorëzuar asaj frike – “po sikur?” dhe skenarët e rastit më të keq, mund të jenë gjymtues. Në dekadën e fundit, kam mësuar t’i shoh pengesat për suksesin tim si mundësi për t’u përmirësuar në vend që të jem pre e mendimeve dhe sjelljeve që mund të vijnë nga frika.

Këtu janë pesë mënyrat kryesore për të shmangur këtë frikë në biznesin tuaj:

  1. Kontrolloni emocionet tuaja

Merrni kontrollin e një sfide duke kontrolluar frikën tuaj. Në vitin 2018, kompania jonë kishte probleme me fluksin e parasë dhe mezi kishte fitim. Faturat tona mujore të reklamave ishin paguar paraprakisht, por ne kishim mbledhur para nga partnerët tanë në fund të muajit. Ne po përpiqeshim të paguanim faturat dhe të bënim listën e pagave, kështu që kur reklamuesi ynë më i madh, tashmë me vonesë në pagesën, kërkoi edhe një muaj tjetër, unë iu dorëzova frikës dhe më zuri paniku. Paratë erdhën dy ditë më vonë, por kuptova se frika do të kthehej çdo muaj derisa të dilja nga ai cikël.

Të kesh frikë duket më e lehtë sesa të përpiqesh të marrësh kontrollin, por nëse e lejoni frikën t’ju pushtojë, kjo e pengon mendjen tuaj nga marrja e vendimeve racionale dhe logjike që ju nevojiten për të kapërcyer sfidën me të cilën po përballeni. Megjithatë, kur i hiqni rrëmujën mendimeve tuaja për frikën, mendoni për zgjidhjet më lehtësisht.

  1. Dilni me një plan

Edhe planet më të mira shkojnë keq, por në vend që të keni frikë nga dështimi, rivlerësoni situatën dhe dilni me një plan më të mirë. Kur planifikoni rrugën tuaj përmes sfidave të mjaftueshme, filloni t’i përballoni ato me një qëndrim tjetër. Edhe nëse disa plane përfundojnë duke dështuar, ju e dini se të provoni përsëri është gjithmonë një opsion. Pasi të përballeni me mjaft sfida, do të kuptoni se një nga planet tuaja përfundimisht do të funksionojë në rregull.

Problemi ynë i fluksit të parave po pengonte rritjen tonë, kështu që ndalova së panikuari dhe fillova të mendoj se si t’i rregulloja ato. Ne kishim një marrëdhënie të vogël, por në rritje me një kompani lojërash, kështu që iu drejtova atyre me një ide: Më paguani paraprakisht në mënyrë që biznesi ynë të rritet më shpejt dhe të dërgojë më shumë trafik në rrugën tuaj. Ishte një fitore e favorshme. Për habinë time, ata i thanë po planit tim të çmendur. Jo vetëm që e zbatuam premtimin tonë dhe u sollëm atyre rritje 1000%, por gjithashtu shkuam nga një rritje mezi fitimprurëse në një rritje mesatare vjetore prej 250% që atëherë.

Lexoni: Pse çdo lider duhet të ndihmojë punonjësit të krijojnë kompanitë e tyre?!

  1. Përqëndrohuni në gjërat që mund të kontrolloni

Sfida e parë që kapërceni është ajo që jeni më pak të përgatitur për të përballuar, por për t’iu qasur pa frikë, përqëndrohuni në atë që mund të kontrolloni. Rivlerësoni atë që supozuat se do të funksiononte, por dështoi dhe kuptoni se çfarë mund të bëni për të. Jepini vetes forcën mendore përmes çdo pengese, sepse diçka është gjithmonë e mundur. Dhe sa më shpesh ta bëni këtë, aq më e lehtë bëhet. Një mendje e qetë pa frikë është më e aftë për të shpikur mënyra të reja për të zgjidhur problemet.

  1. Jini transparent

Mund të jetë e frikshme të jesh i sinqertë për sfidat, por transparenca është politika më e mirë. Të pranosh kur biznesi juaj po kalon kohë të vështira është pothuajse po aq e vështirë sa vetë kohët e vështira. Nëse keni investitorë, mund të jetë edhe më e vështirë. Shpesh kemi frikë se të qenit transparent do t’i bëjë të tjerët të na shohin si të dështuar, por nëse e bëni një situatë të keqe të tingëllojë më mirë se sa është, askush nuk do ta dijë se keni nevojë për ndihmë.

Dikur, ne ishim miliona dollarë borxh dhe njerëzit telefononin pa pushim duke kërkuar paratë e tyre. Në fillim, ishte më e lehtë t’i injoroja ato, por përfundimisht, kjo më gërryente nga brenda. Në vend të kësaj, u kërkova falje shitësve të mi që u vonova, u thashë sinqerisht se nuk kishte para dhe propozova një plan shlyerje. Ata nuk e pritën mirë, por e vlerësuan që unë e mora në dorë problemin në vend që të fshihesha prej tij. Kur je i sinqertë, shumica e njerëzve u përgjigjen lajmeve të këqija me durim. Disa madje bëhen pjesë e zgjidhjes.

  1. Përfshini njerëz që mund t’ju ndihmojnë

Kapërcimi i frikës përballë një sfide shpesh mund të kërkojë ndihmë nga të tjerët. Gjeni njerëz me mjetet për të ndihmuar dhe shtroni problemin për ta. Pasi të identifikoni dikë që është i gatshëm t’ju ndihmojë gjatë një beteje, ushqejeni këtë marrëdhënie me transparencë të vazhdueshme dhe

mbajini të përfshirë në biznesin tuaj, nuk e dini kurrë se kur mund t’ju duhen përsëri.

Sfidat mund të jenë të frikshme, por jeta do të vijë gjithmonë me sfida, ndaj përqafoni mundësinë për t’i mposhtur ato dhe për t’u shfaqur si dikush më i mirë në anën tjetër. Duhen disa përpjekje për të kapërcyer pengesat përpara se të mësoni t’i vlerësoni ato, por shkoni përpara duke ditur se ato janë të dyja të pashmangshme dhe të kapërcyeshme. Pasi të përballeni me mjaft pengesa ballë për ballë, në vend që t’u frikësoheni, bëhen të natyrshme sepse e dini nga përvoja se kjo të çon drejt suksesit.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0