5 dokumentarë të rinj inspirues që çdo sipërmarrës duhet t’i shikojë - Business Magazine Albania

5 dokumentarë të rinj inspirues që çdo sipërmarrës duhet t’i shikojë


Festivali i 16-të i Filmit Tribeca fillon këtë javë në New York City. Nga historia e shtëpisë diskografike të “Sean “Diddy” Combs” deri tek politikani kontraversal që fshihet pas Donald Trump, dokumentarët në Festivalin e Filmit Tribeca të këtij viti nxjerrin në pah disa nga njerëzit më interesantë dhe pasionet e tyre.

Festivali i 16 i “Tribeca Film”, i cili zgjat nga 19-30 Prill, do të shfaqë një sërë filmash, duke përfshirë dokumentarë dhe histori të shkurtra. Festivali pasqyron shumë tema, por Business Mag iu sugjeron këto pesë dokumentarë, të cilët do të frymëzojnë, edukojnë dhe ndoshta edhe do të trembin sipërmarrësit.

  1. “Can’t Stop, Won’t Stop: The Bad Boy Story”

Sean “Diddy” Combs, themeluesi i “Bad Boy Records”, rrëfen eksperiencën e tij në fillimet e shtëpisë diskografike, pasi u ribashkua me grupin e muzikantëve për një mikëpritje masive. Drejtori dhe producenti Daniel Kaufman shfaq gjurmët e tragjedive dhe suksesin e tij fantastik në Harmel dhe Brooklyn. Combs ofron një shfaqje në prapaskenë të bashkimit më të madh në historinë e hip hopit dhe ndikimin që kjo pati në muzikë, në botën e modës dhe kulturë.

  1. “Blurred Lines: Inside the Art World”

Ndonjëherë pyes veten se çfarë ndodh në biznesin e artit? “Blurred Lines” u tregon shikuesve universin e komplikuar përmes syve të lojtarëve më të mëdhenj të industrisë. Drejtori Barry Avrich shpjegon rolin e kuratorëve, shtëpive ankand dhe artistëve, ndërsa audienca shikon punët e brendshme të një profesioni që njihet për inovacionin dhe vlerat e saj.

  1. “Chris Gethard: Career Suicide

Kur jeta bëhet e vështirë , përpiquni të gjeni pak humor. Kjo është ajo që e bëri Chris Gethard të luftonte me depresionin, alkoolizmin dhe shëndetin mendor. Në emisionin e tij, komediani na tregon betejat dhe përvojat më të paharrueshme personale. Ai tregon se ndërsa nuk ka zgjidhje të lehta për disa nga problemet më të vështira të jetës, e qeshura, familja dhe mbështetja mund të bëjnë një ndryshim të madh.

  1. “Get Me Roger Stone”

Vetëm për shkak se dikush është jo popullor nuk do të thotë se ai është i pafuqishëm. Roger Stone është i përfshirë në politikën Republikane që nga viti 1970 dhe ende është klasifikuar si një i huaj ndaj stabilitetit politik. Por mos e nënvlerësoni atë: Projekti i Stone ishte presidenti aktual Donald Trump, i cili është intervistuar në këtë film. Politika e tij e diskutueshme është refuzuar nga rrjedha konservatore, por kjo nuk e ka ndaluar atë nga të qenit i suksesshëm.

  1. “Wasted! The Story of Food Waste”

Përkundër gjithë energjisë së përkushtuar ndaj krijimit të ushqimit, rreth 1.3 miliardë ton ushqime hidhen çdo vit. Në këtë dokumentar, drejtorët Anna Chai dhe Nari Kye e adresuan çështjen globale dhe ofrojnë zgjidhje në përshtatjen e prespektivave të konsumatorit dhe ndryshimet në prodhimin e ushqimit. Anthony Bourdain, producent ekzekutiv dhe emrat më me ndikim të industrisë si Dan Barbar, Mario Batali, Danny Bowien dhe Massimo Bottura të gjithë kanë peshën e tyre në këtë çështje.

Këta dokumentarë do të shfaqen në të gjitha ekranet e teatrove në New York gjatë festivalit dhe do të jenë të disponueshme pas eventit.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0