4 Këshilla Strategjike për ta Mbyllur 2015 me Sukses!


Fundi i vitit është periudhë e ngarkuar për të gjithë. Por njësoj e rëndësishme është perspektiva e vitit të ri: sfidat, sukseset, qëllimet që na presin! Po ju ndihmojmë sado pak me disa këshilla për ta filluar 2016 me energjinë e duhur:

Vlerëso Performancën! (nuk ka dalë jashtë mode ende)
Por bëje me të vërtetë, jo për formalitet sa për të shpërndarë bonusin apo justifikuar një largim nga puna. Vlerësimi bëhet efektiv kur shpërndahet gjatë vitit (çdo 1 ose 3 muaj për shembull), kur rekomandon ndërhyrje konkrete, dhe kur mat rezultate që kanë lidhje direkte me funksionin.

Rishiko Strategjinë!
A je i pozicionuar për rritje në 3-5 vitet e ardhshme, apo je pozicionuar për të mbajtur nivelin aktual? Një kompani e pozicionuar për rritje ka një plan të qartë investimesh, kanale të reja shitjeje por ende të pa eksploruara, dhe një cikël të qartë trajnimi për punonjësit.

Artikulli u publikua në faqen 9 të nr. 8 të revistës Business Magazine Albania. Për ta shfletuar të plotë revistën klikoni këtu.

Analizo Efektivitetin e Financave!
Gjatë vitit ke bërë shpenzime dhe ke investuar. Ndalo dhe analizo çfarë të kanë sjellë ato investime, dhe shiko nëse ka shpenzime që mund t’i mënjanosh ose bësh ndryshe (për shembull: nënkontrakto funksione jo-thelbësore për kompaninë).

Kujdesu për Frymën e Korporatës!
Ndalo një moment dhe shiko mjedisin: a sillen punonjësit si ç’do deshe ti? A janë në harmoni? A komunikojnë prerë por me dashamirësi? A janë vigjilent ndaj oportuniteteve të reja për kompaninë? E ndajnë informacionin? Ndjekin të rejat dhe zhvillimet e fundit? Nëse jo, kujdesuni që të punoni sot për një frymë të re nesër!

Ndihmojmë çdo ditë sipërmarrës të trajnojnë stafin, të marrin ide dhe mësojnë taktika për të përmirësuar bizneset e tyre. Si mund t’ju ndihmojmë ju!

Artikulli u publikua në faqen 9 të nr. 8 të revistës Business Magazine Albania. Për ta shfletuar të plotë revistën klikoni këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale