4 këshilla për t'u bërë produktiv - Business Magazine Albania

4 këshilla për t’u bërë produktiv


Më poshtë janë 4 këshilla se si ju mund të bëheni më produktiv – duke filluar nga sot.

1. Çfarë do të bëni të premten?
Një mënyrë për t’u siguruar se java juaj do të jetë produktive është të vendosni theksin mbi ditën e Hënë. Nëse keni një të Hënë produktive, kjo do t’ju inspirojë ju që ta mbani këtë ndjenjë gjatë gjithë javës.

Çelësi për të patur një të Hënë produktive varet nga ajo çfarë do të bëni të premten. Shpenzojini ditët e fundjavës duke u organizuar se çfarë do të bëni gjatë javës në vazhdim, duke vendosr në listën e gjërave për t’u bërë ato të cilat kanë prioritet më shumë.

Ky mashtrim i vogël do t’ju ndihmojë ju për pikën në vazhdim.

2. Mbajini idetë e qarta në kokë
Zvarritja e gjërave që janë për t’u bërë sjell ulje të produktivitetit. Kjo për arsye se gjatë gjithë kohës jeni duke menduar për gjërat që nuk keni bërë duke sjell një lodhje të trurit.

Duke planifikuar se çfarë do të bëni, ju e ndihmoni veten për të shpëtuar nga lista e gjatë prej 3 km e gjatë e të gjithë gjërave që duhet të bëni. Dustin Williams, themeluesi i A2Z SEO thotë: “Nuk keni kohë për t’u shqetësuar për diçka ndërkohë që jeni duke e bërë atë.” Kështu që nëqoftëse e shikoni që keni filluar ta thoni shpesh fjalinë: “Do ta bëj nesër.”, përveç rasteve që keni një arsye të mirë për ketë, atëherë gjeni kohën dhe mbarojeni sot.

3. Zbuloni se cilat gjëra mund të delegohen
Nëse po zbuloni se po shpenzoni shumë kohë duke bërë punë të cilat çdokush mund t’i bëjë, ndoshta mund të jeni duke menduar për një delegim detyrash. Matthew J. Kisnman, themeluesi i Base Creative thotë: “Nuk është një shenjë dobësie të kërkosh ndihmë. Është një shenjë që tregon se ju dini të përcaktoni cilat gjëra janë prioritet për kohën tuaj.”

Këtë javë, shihni listën e gjërave për t’u bërë dhe përcaktoni ato gjëra të cilat mund t’i delegoni tek skuadra juaj. Nëse nuk keni një skuadër atëherë, provoni të merni përkthyes të pavarur në TaskRabbit ose Upwork.

4. Flini gjumë!
Shumë sipërmarrësve ju pëlqën të tregojnë se me sa pak gjumë ata mund të qëndrojnë. Nëse ju jeni një vampir, më mirë për ju! Por pjesa tjetër do në përgjithësi 6-8 orë që të jenë optimalisht produktive. Thjesht pyesni Arianna Huffington! Sigurisht, çdo sipërmarrës ka oraret e tij dhe nevoja të ndryshme – kështu që kurrë nuk duhet të keni frikë për të provuar gjëra të reja dhe për të eksperimentuar metoda të reja për ta transformuar veten në një “makinieri të mirë”!

Burimi: Shkruar nga Molly Reynolds dhe publikuar në inc.com 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0