3 strategji për të optimizuar procesin tuaj të punësimit dhe për të gjetur punonjësit më të mirë - Business Magazine Albania

3 strategji për të optimizuar procesin tuaj të punësimit dhe për të gjetur punonjësit më të mirë

Vendimi më i rëndësishëm për drejtuesit e biznesit është të vendosin se kush do të vijë në bord, për të ndihmuar në ecurine e punës dhe suksesin e biznesit.

Ja disa këshilla të thjeshta për të thjeshtuar procesin e punësimit dhe për të identifikuar talentin më të mirë!

Shmangni punësimin nën presion

Ekzekutivët janë veçanërisht të prekur kur puna ngarkohet dhe javët kalojnë pa një pune të re. Vlerësimi i kandidatëve fillon me vëzhgimin e personit në një sërë rrethanash, duke përfshirë kohën para intervistës. Detajet e vogla tregojnë shumë. Si reagon kandidati ndaj të tjerëve? Mund të keni një asistent që flet rastësisht me kandidatin dhe më pas të sjellë vlerësime. Mund të mbani një intervistë dytësore. Kjo shpesh sjell zgjedhjet kryesore dhe lejon që personi në atë rol të bëjë intervistën. Mënyra se si një kandidat i trajton të gjithë, nga recepsionisti, te CEO dhe me rradhë është informacion i vlefshëm.

Lejoni të gjithë kandidatët të dërgojnë një email me udhëzime specifike verbale që duhet të ndjekin. Ju po testoni aftësinë e tyre për të dëgjuar. Pavarësisht nga thjeshtësia e këtyre kërkesave, ka njerëz që nuk përdorin rreshtin e saktë të subjektit, nuk dërgojnë skedarin e duhur bashkëngjitur dhe nuk ndjekin udhëzimet që u janë kërkuar.

Ballafaqohuni me sfidën e përzgjedhjes së punonjësve në distancë

Shumë kompani si: Upwork dhe CurrentWare, mund të ofrojnë një sërë shërbimesh, duke përfshirë matjet e produktivitetit, sinjalizimet e pasivitetit dhe verifikimin e pjesëmarrjes. Ekzistojnë gjithashtu aplikacione telefonike që regjistrojnë dhe gjurmojnë thirrjet e shitjeve.

Ju mund të intervistoni kandidatë në distancë në mjedisin ku ata do të punojnë. Gjatë intervistës virtuale, kontrolloni hapësirën e zyrës së tyre dhe kërkoni informacione që shfaqin joprofesionalizëm. Modeli i punës nga shtëpia do të thotë që ju keni më pak kontroll mbi gjërat e vogla gjë që do të thotë shumë. Ju mund të zbatoni një kod veshjeje për anëtarët e ekipit që do të shfaqen në kamera me anëtarët e stafit, ose klientët. Në përgjithësi, ta bësh kandidatin të flasë për punën e tyre, jetën e tyre në shtëpi dhe ta angazhosh në bisedë reale mund të zbulojë shumë për qëndrueshmërinë e një punësimi të mundshëm.

Eleminoni të panjohurat në partneritetet e mundshme

Shumë partneritete vijnë përmes rrjetëzimit. Nëse nuk keni një kompani gjigante me një staf të madh të burimeve njerëzore, mund të tundoheni t’i besoni gjykimit tuaj dhe të shkoni me mendjen tuaj. Megjithatë, edhe nëse njihni dikë, duhet ta kërkoni.

Njerëzit kanë pseudonime dhe krijojnë rezyme. Në fakt, bios dhe CV-të ofrojnë të gjithë informacionin që ju nevojitet për të verifikuar pretendimet. Kërkoni çmime që nuk ekzistojnë dhe tituj të tillë si: Ph.D. ose MD, që nuk e posedojnë. Kërkoni për identitete të shumta alternative të mediave sociale. Kërkoni emrin e një partneri të mundshëm biznesi me fjalën “mashtrim”. Ju mund të kërkoni individë përmes organizatave profesionale, ose të verifikoni licencat e biznesit për startup-et dhe/ose organizatat e listuara në CV. Ju gjithashtu mund të flisni me ish-kolegët për të verifikuar versionin e gjërave të partnerit tuaj të mundshëm, nga ndarja deri tek mënyra se si ata e drejtuan biznesin e tyre.

 

Fuqia punëtore është me të vërtetë fytyra e kompanisë. Duke e ditur këtë, nuk ka kuptim të anashkalohen hapat e rëndësishëm në procesin e punësimit, duke përfshirë verifikimin dhe kërkimin e plotë të kandidatëve, kërkimin e informacionit dhe marrjen e komenteve apo referimeve. Në botën virtuale, është e lehtë për njerëzit që të na mashtrojnë, të ekzagjerojnë përvojën e tyre, apo edhe t’i shkaktojnë dëm kompanisë. Kur marrim kohë për t’u angazhuar plotësisht në procesin e punësimit, fitimi është gjetja e ekipit të duhur që është i gatshëm të ndihmojë në drejtimin e kompanisë drejt lartësive më të mëdha.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0