3 librat që kanë çuar Will Smith drejt suksesit

3 librat që kanë çuar Will Smith drejt suksesit


E mbani mend yllin e “Fresh Prince of Bel-Air”? Shumica prej nesh po. Është një nga ato serialet klasike që të gjithë do të donim ta shikonim vazhdimisht.

Will Smith është ylli televiziv, të cilin së fundi e kemi parë teksa performonte përkrah shqiptares Era Istrefi dhe Nicky Jam në Kupën e Botës.

Nga instalimi i frigoriferëve në një supermarket për t’u bërë një nga aktorët më të njohur të kohës sonë, është e sigurtë të thuhet se Smith e di se çfarë duhet për të arritur ëndrrat. Në fakt, ai deklaroi gjatë një fjalimi në ndarjen e çmimeve se dy çelësat e suksesit janë “vrapi dhe leximi”.

Lexoni: Thënie frymëzuese nga i famshmi Will Smith

Ne do të anashkalojmë pjesën e parë, e ndërsa për leximin BusinessMag ju sjell në këtë artikull 3 librat që Will Smith beson fuqimisht se kanë ndryshuar jetën e tij. Ndoshta ata do të bëjnë të njëjtën gjë edhe për ju.

Alkimisti nga Paulo Coelho

Pak libra mund ta ndryshojnë përgjithmonë jetën tuaj, por ky libër është provuar të jetë një prej tyre. Alkimisti është një fabul e këndshme që ndjek udhëtimin aventuresk të një bariu duke luajtur me nocionin se kur doni diçka në jetë, universi do të komplotojë për t’ju ndihmuar ta arrini atë.

Kjo histori frymëzuese kishte një ndikim të thellë tek Will Smith, i cili e ka cilësuar vazhdimisht atë si librin e tij të preferuar të të gjitha kohërave. Në një intervistë për Tavis Smiley Show, Smith arriti në përfundimin se si libri magjik ndryshoi pikëpamjen e tij mbi jetën,

“Unë besoj se mund të krijoj çdo gjë që dua të krijoj. Ndihem shumë mirë që ne jemi pikërisht ata që zgjedhim të jemi.”

Outliers: Historia e suksesit nga Malcolm Gladwell

Ky është lloji i librit që ndryshon mënyrën se si ju e shihni veten dhe të tjerët. “Outliers: Historia e suksesit” është një enë e shkrirjes së fakteve, anekdotave dhe një histori simpatike ku autori gërmon thellë në arsyet e vërteta pse njerëzit më të suksesshëm (outliers) janë aq të ndryshëm.

Në USA Today, Will Smith vuri në dukje një fjali të këtij libri, “Po lexoja Outliers të Malcolm Gladwell dhe ai flet për konceptin prej 10,000 orësh. Pra ju nuk shkoni në asnjë nivel mjeshtërie pa bërë 10,000 orë.”

Shikimi i Will Smith në ekran për disa minuta është provë e mjaftueshme se ai e ka arritur këtë nivel mjeshtërie. Po ju a i keni përfunduar 10.000 orët duke bërë atë që doni? Nëse jo, çfarë po ju ndalon?

“Baba i pasur, Baba i varfër” nga Robert T. Kiyosaki

Ky është libri që do të largojë mentalitetin tuaj dhe do të ndryshojë mënyrën se si i shihni paratë dhe investimin.

Autori Kiyosaki detajon përvojën e tij personale me babanë e tij të vërtetë (i cili ishte i varfër) dhe babi i mikut të tij më të mirë (i cili ishte i pasur). Të dy burrat ndihmuan në formimin e perspektivës së tij mbi financat dhe e bënë atë të bëhet autori më i mirë dhe trajneri financiar që ai është sot.

Lexoni: Ne jemi çfarë mendojmë

Në një intervistë me Oprah, Smith pranoi se ai nuk ndalet duke menduar si një “njeri i varfër” dhe ende shqetësohet për të ardhmen e tij financiare. Ndërsa djemtë e tij, të cilët janë duke jetuar një jetë luksoze, duhet të përjetojnë një “mendim të klasës së mesme”. Për t’u dhënë atyre një perspektivë të ndryshme, ai i kërkoi bijve të tij të lexonin “Baba i pasur, Baba i varfër” që të përfitonin një kuptim më të mirë mbi paratë.

Cila është marrëdhënia juaj me paratë? A jeni një skllav i punës dhe pagesave, apo po i bëni paratë që të funksionojnë për ju?

Pse duhet t’i lexoni edhe ju këto libra?

Këto tre libra lanë një shenjë të përhershme tek Will Smith për një arsye.

Alkimisti mund t’ju mësojë rëndësinë që kurrë të mos hiqni dorë nga ëndrrat tuaja. Outliers mund t’ju tregojë një botë krejt të re ku suksesi është brenda mundësive tuaja. Babai i pasur, Baba i varfër mund të fusë një ndërgjegje financiare që udhëzon investimet tuaja në të ardhmen.

Këto tre gjëra ndoshta nuk janë çdo gjë që ju nevojiten për të arritur sukses, por ato janë një fillim solid. Ju nuk do ta dini nëse nuk e provoni.

“Madhështia ekziston tek të gjithë ne.” – Will Smith

burimi: GC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0