3 këshilla për të kapërcyer dyshimin në vetvete! Nga Richard Branson - Business Magazine Albania

3 këshilla për të kapërcyer dyshimin në vetvete! Nga Richard Branson

Richard Charles Nicholas Branson është një miliarder britanik, sipërmarrës, astronaut komercial dhe manjat biznesi. Në vitet 1970 ai themeloi Virgin Group, i cili sot kontrollon më shumë se 400 kompani në fusha të ndryshme.Ai jep tre këshilla që sipas tij mund të kapërcehet dyshimi tek vetja.

1. Bisedoni!
Të mbetura në kokën tuaj, dyshimet mund të kthehen në  joproduktive. “Është gjithmonë një ide e mirë të diskutoni çdo dyshim që keni me kolegët dhe miqtë dhe të dëgjoni me të vërtetë komentet e tyre,” këshillon Branson. “Nëse ndiheni më të sigurt pas këtyre bisedave, merrni një qëndrim dhe shtyni dyshimet tuaja anash”.

2. Shqyrtoni dyshimin tuaj.
Po nëse dyshimi juaj vazhdon? Atëherë ndoshta është koha për ta dëgjuar atë. Ndonjëherë dyshimi ekziston për një arsye, pranon Branson.”Dyshimet tuaja mund të sinjalizojnë një problem të vështirë që duhet të adresohet. Nëse kërkoni prova nga dyshimi juaj, do të jeni në gjendje ose ta shuani atë ose ta zgjidhni problemin. Sido që të jetë, ëndrrat dhe idetë tuaja do të jenë më të mira për të.” Branson shkruan, duke kujtuar një kohë në ditët e para të Virgin Atlantic, kur një moment dyshimi çoi në një korrigjim kursi për kursimin e biznesit.

3. Bëni një pushim.
Si çdo britanik i mirë, sugjerimi i fundit i Branson fillon me një sugjerim për të “marrë një filxhan çaj”.
. Do të hipi në biçikletë, do të luaj tenis ose do të kem pushime me familjen time. Kjo është shpesh kur më vijnë edhe idetë e mia më të mira! ” Branson vazhdon. Një mori mendimtarësh nga Charles Darwin, Steve Jobs dhe Albert Ajnshtajni kanë rekomanduar një ecje të vogël, lundrim ose ngasje me biçikletë sa herë që jeni të mbyllur për një problem ose shqetësim.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0