3 hapa të fuqishëm për të gjetur punën që dëshironi

3 hapa të fuqishëm për të gjetur punën që dëshironi


Nga Laura Garnett, autore

Shpesh, takoj njerëz që janë të pakënaqur me punën e tyre, ose të dekurajuar nga kërkimi për punë, saqë mendojnë se gjetja e një karriere që ata duan është e pamundur.

Ja çfarë u them atyre: Në botën e sotme, të kesh një punë që të sjell lumturi nuk është një ëndërr idealiste, është një domosdoshmëri. Sepse kur keni një punë që e doni, nuk jeni vetëm më të lumtur, por edhe performoni në maksimumin tuaj. Dhe ky është lloji i punonjësit që bizneset duan ta punësojnë.

Lexoni: Si të jeni sa më energjikë në punë

Por edhe me këtë njohuri, akoma mbetet pyetja se si mund ta gjeni punën që dëshironi?

Ekzistojnë tre hapa thelbësorë dhe të fuqishëm dhe më e mira nga të gjitha, ju mund t’i zbatoni që sot.

Hapi 1: Besoni se është e mundur

Nëse nuk besoni se mund ta doni punën, atëherë ekziston absolutisht zero mundësi për ta gjetur punën që doni. Nëse besoni se mundeni, ajo do të sigurojë që të vazhdoni dhe t’i tejkaloni pengesat. Kur vetëbesimi juaj është i ulët ose keni pasur një mori zhgënjimesh ose dështimesh, është e lehtë ta humbni besimin.

Por, filloni tani: Filloni t’i tregoni vetes çdo ditë se do të gjeni ose krijoni punën që doni. Përsëriteni këtë deklaratë në kokën tuaj sa më shpesh që të keni mundësi. Do të ndërtoni muskulin tuaj mendor rreth këtij besimi. Jini të vëmendshëm. Do të shihni që brenda një kohe të shkurtër, ky besim do rrënjoset në mendjen tuaj.

Hapi 2: Njihni pikat tuaja më të forta

Njohja e pikave tuaja të forta bën që të gjeni punën që doni pa shumë mundim.

Filloni tani: Filloni duke i bërë vetes pyetjet e mëposhtme: Kur ishte koha e fundit kur e ndjetë me të vërtetë pikën tuaj më të fortë në punë? Cili ishte mendimi specifik ose problemet që po zgjidhnit? Hartoni pesë shembuj të kësaj dhe pastaj kërkoni modele. Pasi ta kuptoni këtë, do të merrni njohuri se çfarë është më domethënëse për ju.

Lexoni: Kujt duhet t’i drejtoheni kur jeni duke kërkuar për një punë tjetër

Hapi 3: Njihni mjedisin, njerëzit dhe kulturën që do t’ju përshtatet juve

Ne të gjithë jemi të ndryshëm dhe gjetja e punës së duhur është e ngjashme me gjetjen e partnerit të duhur të jetës. Jo të gjithë do të jenë zgjedhja e duhur. Ju duhet t’i shikoni punët në të njëjtën mënyrë dhe mënyra më e mirë për t’ju ndihmuar të vendosni është të njihni llojin e njerëzve, kulturën dhe mjedisin që zakonisht ju ndihmojnë të përformoni në maksimum. Atëherë mund të jeni të qartë në një intervistë se cilat janë këto tre gjëra dhe t’i përdorni këto informacione kur analizoni mjedise të ndryshme biznesi.

Filloni tani: Pyesni veten: Në cilën orë të ditës keni mendimin tuaj më të mirë? Cila është dita ideale e punës? Cilat janë llojet e mjediseve që ju bëjnë të ndiheni rehat, me energji dhe të përqendruar? Cilat janë vlerat tuaja kryesore? Përdorni këtë listë për identifikimin ose konfirmimin nëse kompania ku punoni është një përshtatje e mirë kulturore.

Bëni këto tre veprime dhe do të jeni në rrugën tuaj për të gjetur punën që ju pëlqen. Kjo gjë është më e mundur të arrihet se kurrë më parë.

Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0