Kujt duhet t'i drejtoheni kur jeni duke kërkuar për një punë tjetër? - Business Magazine Albania

Kujt duhet t’i drejtoheni kur jeni duke kërkuar për një punë tjetër?


Nëse jeni duke kërkuar për një punë të re, mund t’i bëni vetes pyetjen: “Cilin person me ndikim do të ftoja për një bisedë, nëse mund ta bëja?” Por e vërteta është se ju tashmë mund të keni njerëz të ndryshëm në rrjetin tuaj të kontakteve, që do të ishin të dobishëm për t’ju këshilluar. Herën tjetër që do të jeni duke menduar të gjeni një punë të re, merrni parasysh këto pesë lloj personash:

Lexoni: 4 shenja të qarta që tregojnë se jeni gati për të lënë punën

  1. Shefin tuaj

Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, sepse shpesh duket se është më mirë të fshehësh faktin që po kërkon një punë të re. Por shefi juaj thjesht mund të jetë personi më i mirë për të biseduar.

Kur shefi juaj zbulon se keni qëllime aspiruese, mbase mund të gjejë një mënyrë për t’ju ndihmuar t’i arrini ato brenda kompanisë suaj aktuale ose departamentit tuaj aktual. Mos e përjashtoni mundësinë e një rritjeje në detyrë. Dhe nëse nuk ka një pozicion të përshtatshëm për përparimin tuaj, duke e lënë shefin tuaj të dijë se po kërkoni për një pozicion më të lartë do t’ju shohë si kandidat për një rritje ose ndonjë trajnim.

Sigurisht, kur bëni këtë bisedë, ju tregoni entuziazëm për rolin tuaj aktual dhe tregoni vlerësim për ato që keni mësuar nga shefat tuaj.

  1. Miqtë

Një tjetër grup i individëve që janë në një pozicion të shkëlqyer për t’ju ndihmuar të gjeni punën tjetër janë miqtë tuaj – një i njohur në kolegj, një koleg me të cilin punoni ose një mik me të cilin jeni njohur nga fëmijëria.

Mos kini frikë t’i drejtoheni miqve që punojnë në organizata të tjera dhe që ju respektojnë si profesionist. Pini një kafe me ta dhe pyetini nëse mund të kenë një pozicion në shoqërinë e tyre për të cilën jeni të kualifikuar. Kërkojuni atyre të thonë një fjalë të mirë dhe të caktoni një intervistë. Pjesa tjetër varet nga ju.

  1. Drejtuesit

Një rekomandim ose një fjalë e mirë nga dikush që është në një pozicion të lartë është i artë. Nëse keni bërë lidhje me drejtuesit përmes punëve të mëparshme ose rrjetëzimit, shpesh është vendi i shkëlqyer nga ku mund të kërkoni, pasi ata mund të jenë në një pozicion të mirë për t’ju ndihmuar të gjeni punën që kërkoni.

Pra, mendoni për të gjithë drejtuesit që ju njihni, përfshirë drejtuesit në kompaninë tuaj, ose drejtuesit që mund të takoni në një event dhe ftojini ata për një kafe dhe merrni drejtimin. Nëse jeni të sjellshëm, të respektueshëm dhe të drejtpërdrejtë, ata ka të ngjarë t’ju ndihmojnë.

Lexoni: Si të inkurajoni zhvillimin personal dhe profesional në vendin e punës

  1. Profesionistët e burimeve njerëzore

Rekrutuesit dhe menaxherët e burimeve njerëzore janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i këshillave dhe referencave. Është puna e tyre të ndihmojnë njerëzit të gjëjnë punë, kështu që ata do të jenë shumë të dobishëm.

  1. Familja juaj

Më në fund, anëtarët e familjes mund të jenë një burim efektiv për t’ju referuar diku. Prindërit mund t’ju krijojnë mundësi mjaft të mira ndërsa mbaroni universitetin apo doni të ndërroni punën tuaj, përmes kontakteve që ata kanë. Kështu që ftojini ata për ndonjë kafe dhe shikoni se çfarë mund t’ju sigurojnë.

/Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0