3 gjëra që nuk po ju mësojnë në shkollë! - Business Magazine Albania

3 gjëra që nuk po ju mësojnë në shkollë!

shkollë

1. Të menduarin kritik!

Të mendosh, të jesh në gjendje të mendosh vetë dhe të komunikosh mendimin tënd qoftë përmes letrës (me shkrim) ose me gojë (të folurit) është shumë e rëndësishme. Është të paktën në 3 aftësitë kryesore që ju nevojiten në jetë!

Nëse mund të mendoni, jeni absolutisht rrezikshëm (citim nga: Jordan Peterson). Kjo është arsyeja pse duhet t’i mësojmë fëmijët se si të mendojnë në shkollë. Përpara se të mësojnë diçka, duhet t’u tregoni pse po e bëjnë këtë.

Lexoni: 7 aftësitë e jetës që nuk mësohen në shkollë

2. Planifikimi Afatgjatë!

Një problem që hasim kur jemi në moshë madhore dhe ku duhet të vetë-përmirësohemi, është mungesa e disiplinës dhe planifikimit afatgjatë. Shumë njerëz thjesht shpenzojnë paratë dhe kursimet e tyre të jetës për gjëra që nuk u interesojnë shumë. Dhe ata e bëjnë këtë në mënyrë që t’u bëjnë përshtypje njerëzve që as nuk i njohin.

Shumë njerëz gjithashtu marrin pjesë në kënaqësitë afatshkurtra. Ju duhet të keni një synim dhe plan afatgjatë. Ju duhet të mendoni dhe planifikoni për të ardhmen. Nuk do të pendoheni.

3. Si të bisedoni me njerëzit!

Shumë njerëz nuk dinë të komunikojnë ndjenjat/nevojat e tyre. Nëse e bëjnë, ka shumë të ngjarë të interpretohen gabimisht.
Komunikimi është aftësia më e rëndësishme në jetë. Nëse e zotëroni, mund të merrni gjithçka që dëshironi.
U hapen shumë mundësi. Kjo është arsyeja pse ne DUHET ta mësojmë atë në shkolla.

/med[ium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0