7 aftësitë e jetës që nuk mësohen në shkollë - Business Magazine Albania

7 aftësitë e jetës që nuk mësohen në shkollë

aftësitë e jetës

Aftësitë për të cilat do të flasim nuk janë aq të lehta për t’u kultivuar te vetja. Pasi të zhvillohen, ato do të na udhëheqin në gjithçka. Këto fara padyshim që kanë mbirë tek ne dhe vazhdimisht po përmirësojnë dhe më mirë në aftësitë tona.

  1. Lërini njerëzit të mos ju duan dhe të mos ju kuptojnë

Kur jemi të rinj mendojmë se njerëzit që mendojnë keq për ne janë burimi i problemeve tona. Duhet një sasi e madhe energjie për të kontrolluar opinionin e dikujt tjetër për një person tjetër. Kjo ju bën të kënaqni të tjerët. Por gjithsesi nuk do të keni sukses dhe nëse ia dilni, nuk do të përfitoni në asnjë mënyrë. Si rezultat, në vend të një përshtypjeje negative për ju, njerëzit thjesht do të marrin një përshtypje pozitive të pajustifikuar. Është e vështirë të imagjinohet se sa vuajtje të panevojshme shkakton dëshira për të kënaqur dikë. Është thjesht çmenduri.

Asnjëherë mos kërkoni falje për dëshirat tuaja dhe mos i shpjegoni ato. Lërini njerëzit që nuk i njihni të mos ju besojnë. Kapërceni frikën tuaj për të lënë një përshtypje të keqe për veten tuaj dhe mësoni se si të bëni atë që dëshironi. Vë bast se jo vetëm që do ta keni më të lehtë të jetoni, por edhe njerëzit do të fillojnë t’ju pëlqejnë.

Lexoni: Driton Hapçiu drejtuar sipërmarrësve të rinj: Analizojini mirë konkurrentët, është një “shkollë” pa kosto

  1. Komunikoni me të huajt

Në shkollë ju mësojnë se të huajt janë, në rastin më të keq, njerëz të këqij, dhe në rastin më të mirë, individë që nuk përfaqësojnë asnjë vlerë. Por duhet të kuptoni se ata janë njerëz në përgjithësi dhe se kanë edhe familje dhe miq për të cilët nuk janë aspak të huaj. Dhe kuptojeni gjithashtu se edhe ju jeni të huaj për njerëzit e tjerë.

Rregulli kryesor i mësuesve: mos flisni me të huajt!

Fëmijët duhet të mësohen t’u përmbahen rregullave të sigurisë, por nuk duhet t’u futet frika e çdo kalimtari të rastësishëm.

Imagjinoni një situatë nëse i trajtojmë njerëzit e tjerë jo si të huaj, por si ata që thjesht nuk i njohim. Luftërat nuk fillojnë pa pjesëmarrjen e të huajve. Për t’i nisur ato, duhet prania e një grupi njerëzish që janë aq indiferentë ndaj nesh sa nuk na intereson se çfarë ndodh me ta.

  1. Falni

Pavarësisht shumë programeve dhe shumë teksteve mësimore fetare, njerëzit ende e keqinterpretojnë konceptin e faljes. Falja nuk do të thotë që jeni dakord me gjithçka që po ndodh dhe se nuk ju shqetëson. Falja është të marrësh një vendim që nuk dëshiron më të justifikosh urrejtjen ose zemërimin tënd, sepse ato po të dëmtojnë ty dhe jetën tënde. Këto ndjenja do t’ju kapërcejnë përsëri periodikisht, por duke falur, ju refuzoni t’i kënaqni ato. Nuk ka më dëshira për hakmarrje ose vërejtje të këqija në drejtim të shkelësit, me kalimin e kohës ato do të ndalojnë së shfaquri fare.

Kur kuptojmë pafuqinë tonë, fantazitë e hakmarrjes çojnë në lehtësim, por në fakt, ato nuk na ndihmojnë. Është si të mendosh për ushqimin nëse ke mbetur në një ishull të shkretë. Inati është ushqim i pashëndetshëm për mendjen, që të bën jo të ngopur, por të pafuqishëm.

  1. Lejojini vetes luhatjet e humorit. Nuk duhet të përpiqeni të jeni gjithmonë në humor të mirë.

Një humor i keq ka veti të tilla si prishja e perceptimit dhe shtrembimi i gjendjes reale të gjërave. Një humor i keq është si “një drogë e neveritshme, që depërton në mendimet tuaja dhe ju heq intuitën dhe këndvështrimin”. Duke qenë në këtë gjendje, ju bëheni të pashpirt, të njëanshëm dhe të paduruar. Të gjitha cilësitë tuaja njerëzore duket se pushojnë, duke premtuar se do të ktheheni patjetër. Prandaj, mos nxitoni të bëni gjëra që varen nga cilësi të tilla: mos merrni vendime jetike, mos bëni asnjë deklaratë se kush jeni (as për veten tuaj dhe as për dikë tjetër), mos i kritikoni të tjerët dhe mos u përpiqni t’i provoni vetes se humori juaj është i gabuar.

Është refuzimi i emocioneve negative që i bën njerëzit të bëjnë gjëra të dëshpëruara: të bëhen të varur nga diçka, të fajësojnë të gjithë përreth, të prishin marrëdhëniet dhe madje të kryejnë krime. Është shumë më e lehtë të përballosh një humor të mirë, sepse nuk kërkon marrjen e masave. Por, mos harroni se herët a vonë do t’i lërë vendin një të keqeje. Prandaj, nëse humori juaj përkeqësohet papritur, nuk duhet ta merrni si shenjë problemi. Ky është një ndryshim i zakonshëm në drejtimin e erës, dhe për këtë arsye, humori mund të krahasohet me motin.

  1. Bëni atë që keni frikë.

Kurioziteti është kura më e mirë për frikën. Kur mendimi për diçka ju jep një ndjenjë shqetësimi, kjo do të thotë se pasojat e kësaj janë të panjohura dhe të paparashikueshme. Por, kjo ka avantazhet e saj. Dhe ndonjëherë mund t’ju çojë në një nivel krejtësisht të ndryshëm.

Sa më të vështira të jenë përpjekjet tuaja, aq më shpejt ndjesia e frikës largohet. Është sikur keni parë që muri i padepërtueshëm më parë doli të ishte vetëm një guaskë e hollë. Tani e di që suksesi është gjithmonë shumë më afër dhe më i arritshëm se sa dukej më parë. Dhe ky model funksionon në 9 nga 10 raste.

Në botën moderne, pothuajse të gjithë mund të merren vesh me frikën e tyre dhe në të njëjtën kohë të jetojnë në kushte të rehatisë së mjaftueshme. Por disa prej nesh nuk ndryshojnë asgjë në jetën tonë.

Sa më shpesh bëni gjëra nga të cilat keni frikë është një tregues i besueshëm se sa shpejt do ta përmirësoni jetën tuaj.

  1. Vëzhgoni atë që po ndodh dhe hiqni dorë nga nevoja për ta kontrolluar atë.

E vërteta është se jeta juaj është një rrjedhë e vazhdueshme e ngjarjeve të paparashikueshme dhe është pothuajse e pamundur t’i ndikosh ato në ndonjëfarë mënyrë, përveçse të reagosh ndaj asaj që tashmë ka ndodhur. Dhe reagimi më i mirë ndaj çdo ngjarjeje është vetëdija dhe qetësia.

Ne mund të mësojmë të zgjedhim rreziqet që mund të marrim me më shumë kujdes, por është e pamundur të parashikohet se çfarë po na përgatit fati. Nëse diçka ndodh, ajo thjesht ndodh. Dhe nëse doni ta rregulloni disi, prapë mund ta bëni. Por, veprimet tuaja nuk duhet të drejtohen në gjendjen reale të gjërave. Planifikimi, përgatitja, sigurimi dhe zgjidhja – të gjitha mund të bëhen, pavarësisht nga ajo që po ndodh përreth.

Nuk do të arrini të largoni menjëherë dëshirën për të kontrolluar gjithçka. Por, nëse i vendosni vetes detyrën që ta relaksoni këtë kontroll për të paktën 5 minuta, do të shihni diçka të mahnitshme.

Lexoni: “Pranë shkollës i pa nxënë”. Mallkimi i varfërisë pranë shkollave të kryeqytetit

  1. Kushtojini vëmendje shfaqjes së ndjenjave të tërheqjes dhe refuzimit.

Të gjithë duam të mendojmë se jemi të shtyrë nga mençuria dhe të menduarit racional në jetë. Por, në fakt, shumica e veprimeve tona vijnë nga një tërheqje ose refuzim kalimtar, dhe ato pothuajse gjithmonë mbizotërojnë në çdo moment të caktuar. Këto janë forcat kryesore lëvizëse në jetën e një personi, dhe nëse ju vetë nuk e kuptoni se ku po ju çojnë, atëherë mos prisni nga njerëzit e tjerë. Besojuni këtyre ndjenjave në riskun tuaj.

Kështu futemi në një punë që nuk na pëlqen, vuajmë nga kriza nervore dhe gjendemi në borxhe. Por, askush nuk zgjedh me vetëdije pasoja të tilla. Ne thjesht shkojmë, duke ndjekur thërrimet e bukës të shpërndara përgjatë rrugës së jetës, dhe ato ndonjëherë na çojnë në vende shumë të errëta. Këto thërrime na udhëheqin pa menduar që nga lindja deri në riprodhimin e pasardhësve dhe vdekjen e mëtejshme. Ato na tërheqin në një rrugë të mbushur me pengesa dhe ne nuk e dimë se si funksionon e gjithë kjo.

Me faktin se kur lind një ndjenjë tërheqjeje ose refuzimi, mund të mësoni shumë: cilat janë mendimet tuaja (pranoni ato ose ikni prej tyre) dhe sa janë të ndërgjegjshme veprimet tuaja. Nëse ndiqni shfaqjen e ndjenjave të tilla, do të vini re se ato pothuajse gjithmonë ose ju shtyjnë drejt diçkaje të këndshme ose ju largojnë nga diçka e pakëndshme, dhe racionaliteti i motiveve tuaja nuk ka aspak rëndësi këtu.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0