25 pyetje për të bërë në takime one-to-one

25 pyetje për të bërë në takime one-to-oneTakimet one to one u japin udhëheqësve të ekipit dhe anëtarëve të ekipit kohë për t’u lidhur personalisht dhe për të folur në mënyrë private, për pritshmëritë ose shqetësimet e tyre në punë. Të paktën, kjo është ajo që duhet të bëjnë. Fatkeqësisht për shumë ekipe, one to one, është një detyrim i mërzitshëm.
Shumë njerëz ndjehen sikur nuk mund të sjellin tema të rrezikshme në punë dhe shpesh kjo nuk ka lidhje me një frikë realiste nga ndëshkimi. Njerëzit, të cilët punojnë në vendet ku “askush nuk pushon së pushuari”, nuk mund të flasin kurrë, thjesht sepse askush tjetër nuk e bën.

Lexo: Sipas Jeff Bezos, takimet më efektive zhvillohen në këtë orë

Më e rëndësishmja, askush nuk u kërkon atyre. Nëse jeni me fat që keni kohë të takime one to one në kompani, shfrytëzojeni këtë mundësi. Bënjuni punonjësve pyetje që i bëjnë të flasin hapur për pritshmëritë, shqetësimet dhe idetë.

Këtu janë 25 pyetje që drejtuesit dhe anëtarët e ekipit mund të bëjnë, që koha e takimit të jetë më e vlefshme.

Pyetjet që udhëheqësit mund të bëjnë:
Për të mësuar se çfarë po funksionon mirë, në mënyrë që ju dhe ekipi juaj të mund të bëni më shumë:

 1. Ku ndjehesh më mirë në punën që po bëjmë?
 2. Si mund të kombinohemi me njëri-tjetrin për të patur sukses?
 3. Kur keni marrë një mundësi për të mësuar dhe për t’u rritur? Si mund të krijojmë më shumë mundësi të tilla?
 4. A keni parë dikë tjetër të bëjë diçka që mendon se ka punuar vërtet mirë? Çfarë ishte ajo?

Për të mësuar se si mund të mbështetni më mirë anëtarin e ekipit tuaj:

 1. Çfarë duhet të di për ty, që do të më ndihmonte të të mbështes më mirë?
 2. Çfarë po bën këtu, që mendon se është në përputhje më qëllimet e tua afatgjata?
 3. Çfarë po bën që dëshiron ta lësh mënjanë, në mënyrë që të përqëndrohesh në punën tënde më të rëndësishme?
 4. A po të pengon diçka, që ta bësh punën më mire?

Për të patur pyetje dhe feedback në lidhje me punën tënde:

 1. Nëse do të më trajnonje për të patur një ndikim më të madh pozitiv, çfarë do të më thoje?
 2. Çfarë mund të të them për veten time, që mund ta bëjë më të lehtë, për të më kuptuar dhe punuar me mua?

Për të patur ide për përmirësim:

 1. A ka ndonjë pjesë të kompanisë ku dëshiron të ndërveprosh më shumë?
 2. A ke parë diçka kohët e fundit dhe ke menduar me veten “do të doja ta kishim bërë ne atë” ?
 3. A ka diçka jashtë rolit tënd aktual, ku mendon se mund të kontribuoje?
 4. Çfarë rregullash duhet të shkelim?

Pyetjet që anëtarët e ekipit mund të bëjnë për të mësuar më shumë rreth perspektivës së udhëheqësit në punë:

 1. Cila ishte rruga juaj në karrierë?
 2. Çfarë do të dëshironit të ishte e vërtetë në mënyrën se si funksionon ky ekip së bashku?

Pyetje çdokush mund të bëjë
Këto janë pyetje që menaxherët mund të bëjnë zakonisht. Një nga anëtarët e ekipit të takimit që duhet të përpiqen të drejtojnë. Për më tepër, vetëm sepse një person ka një titull, kjo nuk do të thotë se është udhëheqës i talentuar, natyrisht kur bëhet fjalë për këtë pjesë të punës. Pavarësisht nëse je menaxher ose anëtar i ekipit, mund të marrësh një orientim duke bërë këto pyetje.

Përsa i përket punës:

 1. Çfarë të ra në sy kur u takuam për herë të fundit?
 2. Çfarë lajmesh, informacionesh mendon se duhet të dish?
 3. Cila është pika jonë më e dobët dhe si ta zgjidhim atë?
 4. Çfarë duhet të bëjmë sot, për të qenë më konkurrues?
 5. Kush mendoni se është rreziku ynë më i madh tani dhe cili është plani nëse ai ndodh?

Për marrëdhënien tuaj të punës:

 1. A ka ndonjë gjë në lidhje me të cilën je kurioz dhe pyet veten në ankth ose shqetësim për të punuar me mua?
 2. A ka biseda të tjera që duhet të kemi?

Dhe për shkak se ekipet që bëjnë punën më të mirë janë plot njerëz që besojnë njëri-tjetrin, kujdesen për njëri-tjetrin dhe gëzojnë një nivel mbi mesataren e të trajtuarit si një qenie njerëzore në punë:

Lexo: Si të kërkoni dhe të merrni më shumë fleksibilitet në punë

 1. Çfarë po ndodh me ty këto ditë jashtë punës?

25. Si po shkon jeta jote?

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0