17 shprehje super motivuese kur jeni duke ndjerë një lodhje të padurueshme në punë (ose në çfarëdolloj vendi tjetër)


Nëse keni provuar shumë mënyra për t’u riaktivizuar dhe ende jeni gati të dorëzoheni, provoni këto 16 shprehje që do t’ju motivojnë të ecni përpara. Lodhja ne vendin e punës nuk është çështje e parëndësishme por as çështje e rrallë. Në 2017 një sondazh i bërë nga Këshilli Kombëtar i Sigurisë zbuloi se 43% e amerikanëve pranuan se nuk flenë mjaftueshëm. Nëse ndihesh i lodhur nga puna fillo të vlerësosh gjumin të ngrënit dhe rutinat e stërvitjes. Gjeni mënyra të riaktivizoheni, të lehtësoni ngarkesën e punës dhe të pushoni. Konsiderojini këto fjalë të mençura më poshtë për t’ju ndihmuar të kaloni ditën tuaj.

1.Burri që lëviz një mal fillon duke mbajtur gurë të vegjël. –Confucius

2.Ka një virtyt në punë dhe një virtyt në pushim. Përdorini të dyja  dhe mos humbisni asnjë. –Alan Cohen

3.Vrapo kur të mundesh, ec kur duhet dhe zvarritu nëse mundesh ; vetëm mos u dorëzo.—Dean Karnazes

4.Mbaje fytyrën drejt rrezatimit të diellit dhe hijet do të jenë mbrapa jush.—Ëalt Ëhitman

5.Duhet të ngrihesh çdo mëngjes me vendosmëri nëse do të shkosh në shtrat me kënaqësi.—George Horace Lorimer

6.Nuk lodhesh kurrë nëse nuk ndalon dhe merr kohë për të.—Bob Hope

7.Mendon se minatorët sillen verdallë gjithë ditën duke folur se sa e vështirë është të gërmosh për qymyr. Jo nuk e bëjnë. Ata thjesht gërmojnë. –Cheryl Strayed

8.Nga vuajtjet janë shfaqur shpirtrat më të fortë; karakteret më masive janë të ushqyer me plagë.—Khalil Gibran

9.Sa më i lartë të jetë niveli i energjisë aq më efikas është trupi. Sa më efikas të jetë trupi aq më mirë do ndihesh dhe do përdorësh talentin tënd për të prodhuar rezultate të shkëlqyera.—Tony Robbins

10.Pasioni është energji. Ndieje fuqinë që vjen nga fokusimi tek gjërat që të pëlqejnë.—Oprah Ëinfrey

11.Nuk po të ndodh ty; po ndodh brenda teje. Kontrollo mendimet dhe energjinë e jashtme për të gjetur përgjigjet.—Sanjo Jendayi

12.Shumë nga dështimet e jetës janë njerëzit që nuk e kuptuan sa afër suksesit ishin kur u dorëzuan.—Thomas Edison.

13.Sa më shumë të humbisni veten në diçka më të madhe se vetja aq më shumë energji do të keni.—Norman Vincent Peale

14.Guximi nuk është të kesh forcën për të ecur përpara; është të ecësh përpara kur nuk ke forcë.—Theodore Roosvelt

15.Jeta është shumë interesante. Në fund disa nga dhimbjet më të mëdha bëhen forca më e madhe.—Dreë Barrymore

16.Bëj orë të rregullta për punë dhe lojë; bëje çdo ditë të dobishme dhe të kënaqshme dhe provo që e kupton vlerën e kohës duke e shfrytëzuar sa më mirë. Kështu rinia do të jetë e lezetshme, mosha e vjetër do të sjellë më pak pendesa dhe jeta do të bëhet një sukses i bukur.—Louisa May Alcoot.

Përktheu Anxhela Haxhillari

INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale