10 gjëra që mund të bëni tani për të përfituar shumë në të ardhmen tuaj   - Business Magazine Albania

10 gjëra që mund të bëni tani për të përfituar shumë në të ardhmen tuaj  

në të ardhmen

Sa e ndryshme do të ishte jeta juaj tani, nëse do të kishit bërë disa gjëra pak më ndryshe 10 vjet më parë? 

“Sekreti për të ecur përpara është fillimi.” Mark Twain 

Mendoni për këtë. 

Ju mund të keni kursyer para për 10 vjet. Ose të mësoni të luani një instrument muzikor.  Ushtrimi i rregullt gjatë 10 viteve të fundit do të kishte përfituar në shëndetin tuaj.  Çelësi për të pasur një jetë të mrekullueshme është të shpenzoni rregullisht kohë për gjëra që do të përmirësojnë të ardhmen tuaj. 

Lexoni: 8 mësime nga “Baba i pasur, baba i varfër” që do të ndryshojnë perceptimin tuaj për pasurinë

Ne nuk mund të udhëtojmë pas në kohë. Por ne mund të përfitojmë sa më shumë duke ndjekur këto këshilla: 

Mbani një peshë të shëndetshme 

Ne nuk jemi aq të shëndetsh sa ishim në shkollë të mesme. Shumë probleme shëndetësore mund të shmangen edhe duke mbajtur një peshë të shëndetshme. 

Kurseni pak para 

Pak para të kursyera çdo muaj mund të bëjnë një ndryshim të madh gjatë viteve. 

Shmangni borxhin e konsumatorit 

Shumica prej nesh duhet të financojnë një makinë ose shtëpi.  Çdo gjë tjetër që nuk mund të përballojmë për të blerë me para në dorë, ndoshta mund të presë. E di që ka gjithmonë raste kur duhet të përdorim një kartë krediti.  Por jo gjatë gjithë kohës.  Borxhi i konsumatorit është i shtrenjtë dhe në fund shumë stresues. 

Vendosni synime të qëndrueshme dhe arrijini ato 

Shumë mund të arrihet në 10 vjet. 

Vendosja e qëllimeve, arritja e tyre dhe më pas vendosja e qëllimeve të reja do të jetë një dekadë efektive dhe përmbushëse. 

Gjeni një hobi që ju pëlqen 

Shpenzimi i 10 viteve në një hobi që ju pëlqen do të sjellë shumë gëzim në jetën tuaj. 

Nëse hobi juaj është diçka si luajtja e pianos që kërkon shumë aftësi, do të jeni mjaft të mirë në të pas 10 vjetësh. 

Hobet janë një mënyrë e shkëlqyer për të bërë miq, duke përmirësuar jetën tuaj sociale. 

Shmangni gabimet e mëdha 

Do të keni një jetë të mrekullueshme nëse mund të shmangni gabimet e mëdha. 

Gabime të mëdha, si martesa me personin e gabuar, grumbullimi i një borxhi të madh, kryerja e një krimi, lëndimi serioz i vetes dhe injorimi i shëndetit tuaj. 

Disa gjëra janë të vështira apo edhe të pamundura për t’u kaluar, ndaj zgjidhini veprimet tuaja me mençuri. 

Shkoni rregullisht tek mjeku 

Një vizitë vjetore ose një kontroll i rregullt te mjeku mund të zbulojë shumë çështje përpara se ato të bëhen serioze.  Është një nga ato gjëra me potencial për të qenë një gabim i madh. 

Udhëtoni 

Dallimet midis dikujt që ka udhëtuar shumë dhe dikujt që nuk shkon kurrë larg shtëpisë janë mahnitëse. 

Kur takoni dikë që ka udhëtuar nëpër botë, vëreni diçka të veçantë tek ai.  Ata kanë një mençuri që shumë prej nesh i mungon. 

Lexoni: 7 gabime të zakonshme të liderëve të mirë që i bëjnë punonjësit e shkëlqyer të largohen nga puna

Lexoni

A e kuptoni se sa shumë mund të mësoni në një dekadë nëse lexoni materiale të mira? Bëni një buxhet për leximin dhe qëndroni në të. 

Krijoni dhe qëndroni në një buxhet 

A e kuptoni, disa njerëz që fitojnë mbi 10 milionë dollarë në vit i kanë shpenzuar më shumë të ardhurat e tyre? Ka ndodhur edhe me disa që kanë fituar një llotari të madhe. 

Dhjetë vjet janë një kohë e gjatë, por kalojnë shumë shpejt. 

Koha është malli ynë më i çmuar dhe duket se përshpejtohet me kalimin e moshës. 

10 vitet e ardhshme do të duket se do të kalojnë më shpejt se 10 vitet e fundit. 

Jeta juaj mund të jetë shumë e ndryshme, në mënyrë të dobishme në 10 vjet duke marrë disa vendime të mençura sot. 

Pasi të keni zotëruar kohën, do të kuptoni se sa e vërtetë është që shumica e njerëzve mbivlerësojnë atë që mund të arrijnë në një vit – dhe nënvlerësojnë atë që mund të arrijnë në një dekadë! – Tony Robbins 

/medium  

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0