10 gjëra që duhet të dini për tregun sot


Më poshtë do të njiheni me 10 lajmet më të rëndësishme që duhet të dini sot në lidhje me tregjet globale:

  1. Aksionet e teknologjisë humbën më shumë se 200 miliard dollar në ditë nga frika e koronavirusit. Apple, Google-parent Alphabet, Amazon, Microsoft dhe Facebook të gjithë panë që rezervat e tyre të binin të paktën 4% të hënën ndërsa investitorët filluan të përshkallëzohen në një pandemi globale.

Lexo: Lajmet më të fundit nga Davos 2019

  1. Warren Buffett thotë se do të votonte për Mike Bloomberg mbi Bernie Sanders, por dyshon se miratimi i tij do të ndihmonte miliarderin. “Unë nuk mendoj se një tjetër miliarder që e mbështet atë, do të ishte gjëja më e mirë për të njoftuar,” tha investitori i njohur.
  2. Facebook ka hetuar përmbajtjen ‘e dyshimtë’ pro Sanders, por nuk ka gjetur asnjë provë që është joautentike. Zyrtarët kanë thënë Sanders se fushata e tij mund të jetë duke përfituar nga ndërhyrja ruse, dhe Presidenti Donald Trump ka bërë thirrje që demokratët të hetojnë.
  3. Uashingtoni premton 1 miliard dollarë për vaksinën e koronavirusit ndërsa rreziqet pandemike rriten. Shtëpia e Bardhë po kërkon një total prej 2.5 miliardë dollarë nga Kongresi për të zhvilluar një vaksinë, të investojë në terapi dhe maska ​​të rezervave.
  4. Trump thotë se tregjet e aksioneve do të rrëzohen nëse ai humbet zgjedhjet. “Nëse nuk fitoj, ju do të shihni një përplasje si kurrë më parë,” tha presidenti në Indi këtë javë.
  5. Qendrat kryesore të prodhimit të Kinës rindizen pas mbylljes së virusit. Qendrat në lindje dhe në jug të Kinës po shohin qindra mijëra punëtorë migrantë që ktheheshin në punë dhe më shumë trafik në rrugë gjatë orarit të nxitimit.
  6. Grab po mbledh 706 milion dollarë nga MUFG për të përfunduar shërbimet financiare. Grupi i përshëndetjes së udhëtimeve të Azisë Juglindore po mbush grumbullimin e parave të gatshme ndërsa kërkon të zgjerohet në mënyrë agresive në shërbimet financiare.
  7. Stoqet janë në fluks. Kapitali evropian ra me DAX-in e Gjermanisë me 0.3%, FTSE 100 të Britanisë ra 0.6%, dhe Euro Stoxx 50 me 0.4%. Indekset aziatike u përzien me Shanghai Composite të Kinës me 0.6% dhe Nikkei të Japonisë me 3.3%, ndërsa Hang Seng i Hong Kongut u ngjit me 0.3%. Rezervat amerikane janë gati të hapen më të larta. E ardhmja që qëndron në mesataren industriale të Doë Jones dhe S&P 500 u rrit me 0.4%, ndërsa të ardhmen e Nasdaq u rritën 0.7%.

Lexo: 6 Shenjat paralajmëruese të udhëheqjes së gabuar që kurrë nuk duhet t’i injoroni

  1. Është një ditë parakolpi për të ardhurat. Home Depot dhe Salesforce janë pikat kryesore.
  2. Disa të dhëna interesante po dalin. Kujdesuni për çmimet e banesave dhe shifrat ku konsumatorët besojnë.Burimi: Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale