Lajmet më të fundit nga Davos 2019 - Business Magazine Albania

Lajmet më të fundit nga Davos 2019


Arsyeja e ngadalësimit të ekonomisë së Kinës: Borxhet

Nga Chris Isidore, CNN Business

Pjesa më e madhe e diskutimeve rreth ngadalësimit të ekonomisë së Kinës është përqëndruar në mosmarrëveshjen në rritje të tregtisë ndërmjet Kinës dhe Shteteve të Bashkuara. Por nuk i është kushtuar vëmendje e mjaftueshme vendimit të qëllimshëm nga qeveria kineze për të ulur borxhin e saj, sipas Jin Keyu, një profesor i ekonomisë në Shkollën Ekonomike të Londrës.

Duke folur në një panel të titulluar “The Debt Time Bomb”, Jin tha se qeveria kineze ka ndërmarrë hapa të qëllimshëm për të reduktuar borxhet për dy vitet e fundit.

Lexoni: Gjithçka që duhet të dimë rreth Forumit Ekonomik Botëror 2019 në Davos

“Vetëm dy vjet më parë, tregjet financiare po thoshin se Kina është bomba e ardhshme financiare. Brishtësia financiare ishte çështja në Kinë për shkak të borxhit,” tha ajo. “Ne po shohim pasojat e një cikli të heqjes së borxheve për ta bërë Kina më të sigurtë, edhe pse më të ngadaltë.”

Kina njoftoi këtë javë se ekonomia e saj u rrit me vetëm 6.6% në 2018, ritmi më i ngadalshëm vjetor i rritjes që nga viti 1990.

Jack Ma, Perëndimt: Mos u bëni kaq skeptikë për teknologjinë

Jack Ma mendon se vendet perëndimore duhet të jenë më pak skeptikë në lidhje me teknologjinë. “Sot bota është e mbushur me dyshime dhe plot shqetësime,” tha ai në Forumin Ekonomik Botëror.

Themeluesi i Alibaba veçoi Europën, duke thënë se kontinenti është i preokupuar me rregullimin dhe çështjet që përfshijnë privatësinë dhe sigurinë. Ai tha gjithashtu se nuk ka kuptueshmëri të mjaftueshme të teknologjisë në fjalë.

Vitin e kaluar, Bashkimi Europian zbatoi rregulla të ashpra në lidhje me privatësinë që u japin konsumatorëve më shumë kontroll mbi të dhënat e tyre. “Njerëzit europianë shqetësohen shumë,” tha Ma.

Miliarderi shpjegoi se Alibaba nuk debuton teknologjitë e reja në Shtetet e Bashkuara apo Europë për shkak të mosbesimit mbizotërues. “Ne shkojmë në vendet që besojnë tek ne së pari,” tha ai. “Ne shkojmë në Afrikë.”

Rregullatori kinez thotë se demokracia ‘nuk po funksionon shumë mirë’

Fang Xinghai, nënkryetar i Komisionit Rregullator të Kinës të Letrave me Vlerë, tha se kur Donald Trump u zgjodh për herë të parë president në vitin 2016, ai mendonte se presidenti amerikan do të braktiste retorikën dhe partneritetin me Kinën.

“Unë besoja se ai sinqerisht donte të krijonte punë me vlerë të lartë në Shtetet e Bashkuara,” tha Fang. “Për ta bërë këtë, ai duhet të eksportojë. Dhe ku shkojnë eksportet e SHBA? Cili vend mund t’i marrë të gjitha këto eksporte? Kjo është Kina.”

Tani, Washington dhe Pekini janë të mbyllura në një luftë tregtare dhe administrata Trump e ka cilësuar Kinën një “konkurrent” strategjik. Fang u tha pjesëmarrësve në Forumin Ekonomik Botëror se Shtetet e Bashkuara duhet të rishqyrtojnë definicionin: Ekziston rreziku nga mënyra se si një vend organizon politikat e tij të brendshme.

“Në vendet perëndimore, po përjetohen vështirësi të mëdha në familje dhe demokracia … nuk po funksionon shumë mirë,” tha ai, duke qeshur nga audienca. “Ju duhet ta kuptoni këtë. Ju duhet reforma politike në vendet tuaja.”

Kripto ishte fjala kyçe e vitit të kaluar. Tani është një kombinim

Çmimi i Bitcoin gjatë Davos 2018: $ 10,000.
Çmimi i Bitcoin gjatë Davos 2019: $ 3,560.

Monedha dixhitale ishte një fokus kryesor i Forumit Ekonomik Botëror të vitit të kaluar. Vlera e saj kolaps reflektohet në një shumë më të ulët këtë herë.

Lexoni: Çështjet kryesore teknologjike në Davos: Inteligjenca artificiale, blockchain, big data, broadband.

Shenjat “CRYPTO” dhe “BLOCKCHAIN” që mbushnin shëtitoren e qytetit vitin e kaluar janë zhdukur të gjitha, por bitcoin duket se është zhdukur virtualisht nga axhenda zyrtare. Kishte një radhë për të hyrë në debatin e madh të panelit të vitit të kaluar mbi kriptovalutat; kurse këtë vit ka pasur shumë vende të zbrazëta.

Por diskutimi ishte ndoshta më i pjekur. Elizabeth Rossiello, themeluese e platformës të pagesave dixhitale BitPesa, shpjegoi se si industria po evoluon. Ajo vuri në dukje kompaninë e saj, e cila vepron në të gjithë Afrikën, si një shembull. BitPesa lejon që njerëzit të transferojnë fonde duke përdorur bitcoin për të lëvizur paratë përtej kufijve. “Ne nuk duam të zëvendësojmë monedhat vendase afrikane … ne duam ta bëjmë më të lehtë që të kemi ndarje të monedhës afrikane,” tha ajo.

Përsa i përket Davos, gjithashtu kishte një skeptik në panel. Profesori i Harvardit Kenneth Rogoff, i cili në të kaluarën krahasoi bitcoin me një biletë lotarie, tha se monedhat dixhitale mbeten të prekshme nga manipulimet.

“Nëse dikush dëshiron të bëjë keq, duket se ka mënyra për ta bërë këtë. Dhe pastaj kë do të lajmëroni? Oh, e paskemi decentralizuar atë,” tha ai.

Diskutimi përfundoi me një votim për atë që pritet të jetë e ardhmja për kriptomonedhat. Kur u pyet nëse “e gjithë gjëja është tërësisht e tejkaluar dhe mjaft e rrezikshme,” vetëm një anëtar i audiencës ngriti dorën.

Ky person ishte Gottfried Leibbrandt, CEO i sistemit global të pagesave ndërkombëtare Swift.

BE mban radhën në Brexit

Theresa May anulloi udhëtimin e saj në Davos pasi ligjvënësit e hodhën poshtë planin e saj të Brexit. Zyrtarët e BE janë këtu dhe thonë se ata kanë nevojë për të përcaktuar se si ajo dëshiron të vazhdojë tani.

May po shpreson që Europa të bëjë lëshime që do të ndihmonin në përgatitjen e planit Brexit përmes parlamentit. Zyrtarët e BE thonë se zgjidhja është në gjykatën Britanike.

“Nuk është në dorën tonë,” tha Komisioneri Europian për Çështjet Ekonomike dhe Financiare, Pierre Moscovici,. “Ejani te ne me opsione dhe pastaj ne mund t’i diskutojmë.”

Moscovici po fliste me Julia Chatterley të CNN për një intervistë që do të transmetohet në orën 9:00 të ET në CNNi. Ai tha se dera e Bashkimit Europian ishte e hapur, por “sqarimi” ishte i nevojshëm për mënyrën se si Britania dëshiron të dalë.

“Kur ju e dini se çfarë nuk dëshiron dikush, ju prisni që ai apo ajo të thotë atë që do, kështu që tani është koha që Mbretëria e Bashkuar të qartësojë pozicionin e saj, të kthehet në partnerët e saj të BE dhe të thotë se këto janë opsionet e mia kjo është zgjedhja ime.”

Ekzekutivët e Huawei thonë se lufta tregtare ka një ‘efekt dëmtues’

Lufta tregtare midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës ka pasoja të thella për industrinë e teknologjisë.

Ken Hu, nënkryetar i Huawei, i tha një auditori në Davos të martën se lufta tregtare po shkakton një “efekt dëmtues mbi shumë kompani” në industrinë e teknologjisë, përfshirë Huawei. “Si industri teknologjike, ne mbështetemi shumë në zinxhirin furnizues global dhe në ekosistemin global të inovacionit, kështu që ne ndoshta po vuajmë më së shumti tani.”

Kompania kineze e telekomunikacioneve ka kaluar në shqyrtim intensiv në muajt e fundit lidhur me shqetësimet e sigurisë. Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se produktet Huawei përdoren për t’u hedhur një sy amerikanëve dhe Zelanda e Re dhe Australia kanë ndaluar pajisjet e saj nga rrjetet e tyre 5G.

Huawei i ka mohuar akuzat se ai spiunon për Kinën.

Përsëri, ku janë gratë?

Ivana Kottasova është kthyer në Davos për herë të pestë. Vitin e kaluar, ajo raportoi se 21% e pjesëmarrësve ishin gra. Kjo është ajo që sheh këtë vit, deri tani:

• Ky është viti im i 5 që kthehem në Davos. Moti ndryshon çdo vit dhe kështu edhe udhëheqësit që dalin në skenë. Mbesin dallimet gjinore (vetëm 22% e pjesëmarrësve janë femra). Isha në një seancë këtë mëngjes me 88 anëtarë të audiencës, pesë panelistë dhe 10 punonjës. Unë numërova vetëm shtatë femra.

Drejtuesit ekzekutivë thonë se lufta tregtare është duke vrarë besimin e biznesit

Ekziston një rënie e mprehtë e besimit midis drejtuesve ekzekutivë globalë, sipas një sondazhi të ri nga gjiganti i auditimit PwC.

Pjesa e shefave ekzekutivë që mendojnë se ekonomia globale do të ngadalësohet gjatë vitit të ardhshëm, është rritur në gati 30% nga 5% në 2018, sipas një sondazhi prej 1,300 liderëve të biznesit.

Disa nga arsyet e përmendura për besimin përfshijnë populizmin në rritje, pasigurinë e politikave dhe konfliktet tregtare.

Bob Moritz, kryetar global në PwC, thotë: Me rritjen e tensionit tregtar dhe proteksionizmit, qëndron arsyeja pse besimi po pakësohet.

Miliarderët e botës po bëhen 2.5 miliardë dollarë më të pasur çdo ditë

Miliarderët kanë më shumë pasuri se kurrë më parë, sipas Oxfam International.

Lexoni: 5 këshilla për sukses nga liderët në Davos

Studimi vjetor u publikua përpara Forumit Ekonomik Botëror, i cili bashkon disa prej njerëzve më të pasur dhe më me ndikim në botë. Raporti prej 106 faqesh ka për qëllim të tërheqë vëmendjen në hendekun në rritje midis të pasurve dhe të varfërve.

Miliarderët e botës po rriten me 2.5 miliardë dollarë çdo ditë, ndërkohë që gjysma më e varfër e popullsisë botërore është duke pësuar një rënie të vlerës së saj neto.

Fati i kombinuar i 26 individëve më të pasur në botë arriti 1.4 trilionë dollarë vitin e kaluar – e njëjta sasi si pasuria totale e 3.8 miliardë njerëzve më të varfër.

Një zgjidhje e mundshme:

Oxfam rekomandon që kombet të taksojnë pasurinë në nivele më të drejta, të rrisin normat mbi të ardhurat personale dhe taksat e korporatave dhe të eleminojnë shmangien e taksave nga kompanitë dhe super-të pasurit. Gjithashtu, ai mbron sigurimin e kujdesit universal shëndetësor falas, arsimin dhe shërbime të tjera publike dhe sigurimin e përfitimit të grave dhe vajzave.

burimi: CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0