Gjithçka që duhet të dimë rreth Forumit Ekonomik Botëror 2019 në Davos - Business Magazine Albania

Gjithçka që duhet të dimë rreth Forumit Ekonomik Botëror 2019 në Davos


Malet me dëborë të Davos, Zvicër, janë vizituar nga rreth 3,000 udhëheqës të biznesit, politikës dhe kulturës nga e gjithë bota. Ata janë mbledhur në vendpushimin e skive alpine për 14 vjetorin e Forumit Ekonomik Botëror (WEF), një konferencë katër-ditore me profil të lartë ku zhvillohen diskutime rreth çështjeve më të fundit globale. Panelet synojnë të nxisin partneritetet afariste, të prezantojnë teknologjitë më të fundit dhe avancimet shkencore si dhe të nxisin debatin rreth zgjidhjeve për çështjet sociale, politike dhe mjedisore.

Vitin e kaluar, tema kryesore ishte “Responsive and Responsible Leadership”. Presidenti Donald Trump bëri paraqitjen e tij të parë në konferencë, duke dhënë vërejtje që ishin duke hyrë në një luftë tregtare që ndihmoi në përcaktimin e dinamikës ekonomike dhe të tregut të vitit 2018.

Lexoni: Çështjet kryesore teknologjike në Davos: Inteligjenca artificiale, blockchain, big data, broadband.

“Shtetet e Bashkuara nuk do të mbyllin më syrin ndaj praktikave të padrejta ekonomike duke përfshirë vjedhjen masive të pronës intelektuale, subvencionet industriale dhe planifikimin ekonomik të drejtuar nga shteti,” tha ai.

Tema kryesore në Davos këtë vit është “Globalizimi 4.0: Formimi i një arkitekture të re në epokën e revolucionit të katërt industrial.” Tema pritet të krijojë një bisedë rreth mënyrave për të ndërtuar shoqëri më gjithëpërfshirëse dhe mjedise më të sigurta për komunitetet e cënueshme. Raporti Global i Rreziqeve, një studim i pothuajse 1,000 liderëve nga sektorë të ndryshëm, tregon se nëntë nga 10 të anketuar presin më shumë konfrontime ekonomike dhe politike midis fuqive të mëdha këtë vit. “Rreziqet globale po intensifikohen, por vullneti kolektiv për të trajtuar ato duket se mungon,” vuri në dukje raporti.

Ja çfarë ju duhet të dini.

Kur është Forumi Ekonomik Botëror dhe si ta shikoni atë?

Konferenca në Davos do të zhvillohet nga 22 – 25 Janar. Ju mund ta ndiqni në Twitter me hashtag zyrtar #wef19. Ju mund ta shikoni livestream në faqen e internetit të Forumit Ekonomik Botëror.

Temat do të përfshijnë revolucionin e katërt industrial, emigracionin, garën për energji, Brexit, të ardhmen e financave, prespektivën e Kinës, kriptovalutat, ndryshimet klimatike dhe tema të tjera globale.

Kush po shkon në Davos dhe kush nuk po shkon?

Trump dhe delegacioni i SHBA nuk do të marrin pjesë në Forumin Ekonomik Botëror, pasi administrata e tij vazhdon të luftojë me mbylljen e qeverisë më të gjatë në historinë e SHBA. “Duke marrë parasysh që 800,000 punonjës amerikanë që nuk marrin pagë dhe për të siguruar që ekipi i tij të mund të ndihmojë sipas nevojës, Presidenti Trump ka anuluar udhëtimin e Delegacionit në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës,” tha Sarah Sanders, në një deklaratë javën e kaluar.

“Pjesëmarrësi më i ri është Skye Meaker 16 vjeçari nga Afrika e Jugut, ndërsa më i vjetër është 92-vjeçari Sir David Attenborough, spikeri i mirënjohur që ka përdorur punën e tij për të tërhequr vëmendjen ndaj ndryshimeve klimatike,” ka thënë WEF. Attenborough do të intervistohet nga Princi William në lidhje me “sfidat dhe mundësitë urgjente që do të ballafaqohen gjeneratat e ardhshme e udhëheqësve mjedisorë,” sipas një deklarate nga Kensington Palace.

Të pranishmit e tjerë përfshijnë filantropin dhe bashkë-themeluesin e Microsoft, Bill Gates, i cili do të bashkohet me një panel mbi risitë financiare për shëndetin global. Udhëheqësit botërorë që marrin pjesë në konferencë përfshijnë kancelaren gjermane Angela Merkel, presidentin Jair Bolsonaro të Brazilit, kryeministrin Giuseppe Conte të Italisë. Christine Lagarde, drejtor i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), do të marrë pjesë në disa diskutime në konferencë. Gjithashtu marrin pjesë Al Gore, Will.I.Am, Tim Berners-Lee dhe Dara Khosrowshahi.

Lexoni: 5 këshilla për sukses nga liderët në Davos

Konteksti ekonomik

Fokusi kryesor i WEF është, siç e lë të kuptohet emri, ekonomia botërore. Këtë vit, ka shumë për t’u diskutuar. Që nga konferenca e vitit të kaluar, është e sigurtë të thuhet se çështjet globale dhe diplomacia (për të mos përmendur politikën e brendshme) janë përkeqësuar ndjeshëm. Marrëdhëniet tregtare midis SHBA dhe Kinës mbeten të brishta. SHBA është përballur me mbylljen më të gjatë të qeverisë në historinë e saj, Brexit është ende një pikëpyetje e madhe, Franca është përballur me protesta të mëdha ekonomike dhe bota është e shqetësuar për një ngadalësim ekonomik. Raporti Global i Rreziqeve 2019 tregoi se udhëheqësit janë të shqetësuar për aftësinë e botës për të punuar së bashku për të luftuar sfidat dhe për të përmbushur qëllimet social-ekonomike.

A ka ndodhur ndonjëherë ndonjë gjë e dobishme në Davos?

Ka qenë prej kohësh debat mbi rëndësinë aktuale të konferencës. Disa kritikë pretendojnë se është vetëm një ngjarje e mrekullueshme rrjetëzimi, jo një forum se si ta bëjnë botën një vend më të mirë. Megjithatë, ka pasur disa momente të rëndësishme në këtë forum. Deklarata e vitit 1988 në Davos midis Greqisë dhe Turqisë konsiderohet një shenjë e madhe për të dy vendet për të shmangur luftën. Në Davos u zhvillua edhe diskutimi mbi ribashkimin gjerman në vitin 1989 ndërmjet kancelarit gjerman Helmut Kohl dhe udhëheqësve të Gjermanisë Lindore. FW de Klerk dhe Nelson Mandela bënë paraqitjen e tyre të parë të përbashkët në skenë në WEF të vitit 1992. Në vitin 2001, Fondacioni Bill dhe Melinda Gates dhanë 100 milionë dollarë për të luftuar SIDA-ën.

burimi: barrons

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0