6 Shenjat paralajmëruese të udhëheqjes së gabuar që kurrë nuk duhet t’i injoroni


Efektet e udhëheqjes së keqe shkaktojnë lëvizjen e shpeshtë të punonjësve dhe kanë ndikim negativ. Ky është një fakt i thjeshtë.

Njerëzit që shfaqin tipare të këqija udhëheqëse, janë në përgjithësi njerëz të mirë. E vërteta është se ato janë të gabuara në rolin me famë të lartë, të udhëheqjes së qenieve të tjera njerëzore.

Në pjesën më të madhe të kohës, udhëheqja e gabuar zbret në disa pika të mëdha të verbra. Shumica e njerëzve janë në gjendje të kapërcejnë këto pika për të ngitur vetëdijen e tyre. Pjesa tjetër është në gjendje të zbatojë atë që mësojnë zakonisht.

Për udhëheqësit me qëllime të mira që dëshirojnë të marrin udhëtimin e guximshëm drejt rritjes personale, duhet të jenë të vetëdijshëm për vetë arsyet pse njerëzit po heqin dorë nga orët e tyre. Mund të jetë për këto gjashtë arsye.

Ata kanë mungesë psikologjike
Kur udhëheqësit janë të shkëputur nga ekipi i tyre dhe për të shmangur përfshirjen kuptimplotë me ta, studimet kanë gjetur një etiketë për këtë: “Lideri i munguar”. Një numër gjithnjë në rritje i hulumtimeve tregon se udhëheqja e munguar, e njohur edhe si udhëheqja laissez-faire, nuk është vetëm destruktive për ekipet, por është forma më e zakonshme e udhëheqjes jokompetente.

Ata nuk kanë ndjeshmëri
Në bisedat e rëndësishme të biznesit, shfaqja e ndjeshmërisë është arma juaj e fshehtë. Udhëheqësit empatikë natyrisht nxisin marrëdhënie të forta personale dhe mendojnë rreth rrethanave të anëtarëve të tyre të ekipit. Ata i kuptojnë sfidat dhe frustrimet e tyre dhe e dinë se ato emocione janë reale. Kjo ndihmon në zhvillimin e perspektivës dhe ndikon anëtarët e ekipit për të ndihmuar njëri-tjetrin.

Ata “nuk i njohin” punonjësit e tyre
Diçka e thjeshtë (dhe e lirë) që tregon vlerësim për kontributin e një punonjësi, mund të jetë një ndryshim bërës. Kjo, sigurisht, do të nënkuptonte punësimin dhe promovimin e udhëheqësve më të përqëndruar. Sipas  një hulumtimi, rreth 22% e punëtorëve që nuk ndjehen të njohur kur bëjnë punë të madhe, kanë  tentuar që pas tre muajsh të gjejnë një punë tjetër.

Ata nuk ofrojnë mundësi për rritje
Punonjësit që mendojnë se po përparojnë në karrierën e tyre, kanë më shumë gjasa të qëndrojnë në kompanitë e tyre për një periudhë afatgjatë. Nëse drejtuesit dhe ekipet e burimeve njerëzore mund të lidhen me strategjitë e mbajtjes së punonjësve duke krijuar rrugë për rritjen personale dhe të karrierës së punonjësve të tyre, ata do të dëshmojnë mjedise më të lumtura dhe më produktive të punës.

Ata fshihen pas tipareve të tyre karizmatike
Disa nga udhëheqësit më të suksesshëm në botë, janë të njohur për tiparet karizmatike e tyre. Sipas një psikologu udhëheqës të ekspertëve, karizmatikët vlerësojnë vlerësimet e njerëzve dhe objektivitetin, se si liderët kryejnë në të vërtetë kur i shohin ata si “karizmatikë”. Më keq, kur karizma është e kombinuar me narcisizëm dhe psikopati, është një kombinim vdekjeprurës. Megjithatë, hulumtimet kanë treguar se kur pasuesit kanë më shumë informacion mbi një udhëheqës, rëndësia e karizmës bie.

Ata thjesht nuk kujdesen për njerëzit
Udhëheqësit që nuk kanë vetëdije mund të mos i mbështesin njerëzit e tyre duke treguar interes në punën e tyre dhe në aspiratat e karrierës ose kujdesen mjaft për atë që i motivon. Këto zakone të pakujdesshme janë e kundërta e asaj që udhëheqësit e mëdhenj bëjnë: Ata shikojnë në të ardhmen për të krijuar mundësi për mësim dhe zhvillim; ata mbështesin zgjedhjet e ardhshme të karrierës së punonjësve të tyre; dhe ata janë atje për njerëzit që kalojnë tranzicione ose rrethana të vështira në jetën e tyre personale.

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale