Zvicra prezanton sistemin e parë të kontrollit të trafikut të dronëve në Europë - Business Magazine Albania

Zvicra prezanton sistemin e parë të kontrollit të trafikut të dronëve në Europë


Sistemi zviceran do të bëjë vendosjen e parë të U-hapësirës (U-space), një infrastrukturë dixhitale në Europë që synon parandalimin e aksidenteve që përfshijnë dronët. Faza e testimit do të fillojë në Qershor të këtij viti, sipas agjencisë zvicerane të lajmeve ATS.

Këtë verë në Zvicër, shitjet e dronëve pritet të rriten, duke shtuar presionin për siguri dhe rregulla më të rrepta.

Sistemi kombëtar i menaxhimit për mjetet ajrore pa pilot (UAV) do të jetë i pari i këtij lloji në kontinentin europian. Projekti është nisur si një bashkëpunim mes Skyguide, shërbimi i navigacionit ajror zviceran dhe AirMap, një platformë për menaxhimin e hapësirës ajrore me bazë në Kaliforni.

Në një komunikim të përbashkët për shtyp, të dy kompanitë paraqitën planet e tyre për të krijuar një “hapësirë më të madhe U-zvicerane” që përfshin regjistrimin e dronit, kufijtë virtualë të bazuar në GPS të njohur si zona gjeografike dhe alarmet në kohë reale për pilotët UAV, të cilët do të jenë të lidhur me shërbimet zvicerane të kontrollit të trafikut ajror.

Sistemi i kontrollit UAV do t’u siguronte dronëve “akses të sigurtë në qiellin zviceran,” shkruajnë ata, duke shtuar se presin që sistemi të jetë “plotësisht funksional” në verën e vitit 2019.

Ekonomi që lulëzon

Një projekt i tillë do të jetë një “katalizator” për rritjen e ekonomisë së dronëve në Zvicër, e cila tashmë po lulëzon, tha Skyguide. Sipas njoftimit për shtyp, numri i kërkesave të fluturimit UAV të marra nga Skyguide është rritur dhjetë herë që nga viti 2013.

burimi: swissinfo

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0