Zjarret në Australi: Ishulli i Kangurëve para dhe pas zjarreve


Dy foto të jashtëzakonshme kanë kapur ndikimin që zjarret kanë pasur në ishullin e Kangurëve të Australisë së Jugut.

Zjarret kanë djegur më shumë se 155,000 hektarë brenda një perimetri 300 kilometër, me shumë shtëpi dhe ndërtesa të tjera. Zjarri gjithashtu mori jetën e pilotit Dick Lang, 78 vjeç dhe djalit të tij 43-vjeçar, Clayton Lang, të cilët u vranë kur makina e tyre u bllokua nga flakët pranë Parndana.

Shumica e rrugëve brenda zonës së zjarrit mbeten të mbyllura me fillimin e punës për të zëvendësuar infrastrukturën kryesore.

Të hënën, një përdorues i Reddit ndau dy foto të një rruge në Parkun Kombëtar Flinders Chase të ishullit.

Lexoni: Çfarë po ndodh me Amazon? Studimi i satelitëve jep një pasqyrë për zjarret e vitit 2019

Një nga imazhet, e marrë nga Aaron Coleman në vitin 2017, tregon pemët e harlisura, jeshile që rreshtojnë rrugën e gjatë dhe të shtruar.

Imazhi i dytë, i marrë këtë javë, ka një kontrast të ashpër, me atë që ka mbetur nga degët e pemëve të djegura mbi tokë.

Një shikues tha se imazhet i linin ata me “zemër të thyer”.

“Jam shumë i trishtuar për vendin tim dhe jetën e bukur të kafshëve.”

Një tjetër shkroi se “kontrasti” midis dy fotove është “i pabesueshëm”.

“Unë nuk mund të kuptoj gjithçka që ka ndodhur akoma,” shkruajnë ata.

Moti me erë ka shkaktuar probleme në të gjithë tokën ku ra zjarr, me ekuipazhet e Shërbimit të Zjarrit në vend që merren me një numër shpërthimesh ndërsa luftojnë për të kontrolluar plotësisht flakën.

CFS thotë se një zjarr i madh vazhdon të digjet në Cape Borda, drejt farit, në një terren të paarritshëm.

Në bregdetin verior, ka një sërë zonash shqetësuese rreth Snug Cove dhe Stokes Bay, ku zjarrfikësit janë përgjigjur ndaj zjarreve të shumta.

Lexoni: 11 HISTORI RRETH NJERËZVE QË I DHANË PLANETIT TONË NJË MUNDËSI TË DYTË

Në Andamel, në veriperëndim të Gjirit të Vivonne, gjithashtu është shtuar aktiviteti i zjarrit. Një djegie e kontrolluar është kryer në Parkun e Konservimit Lathami, duke prodhuar tym në zonë.

Ekuipazhet e rrjeteve energjetike SA janë në ishull duke vlerësuar dëmtimin e linjave të energjisë elektrike dhe pajisjeve të tjera, me shumë kilometra që mendohet se janë dëmtuar.

/lucisphilippines

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale