Zjarret në Australi: Ishulli i Kangurëve para dhe pas zjarreve - Business Magazine Albania

Zjarret në Australi: Ishulli i Kangurëve para dhe pas zjarreve


Dy foto të jashtëzakonshme kanë kapur ndikimin që zjarret kanë pasur në ishullin e Kangurëve të Australisë së Jugut.

Zjarret kanë djegur më shumë se 155,000 hektarë brenda një perimetri 300 kilometër, me shumë shtëpi dhe ndërtesa të tjera. Zjarri gjithashtu mori jetën e pilotit Dick Lang, 78 vjeç dhe djalit të tij 43-vjeçar, Clayton Lang, të cilët u vranë kur makina e tyre u bllokua nga flakët pranë Parndana.

Shumica e rrugëve brenda zonës së zjarrit mbeten të mbyllura me fillimin e punës për të zëvendësuar infrastrukturën kryesore.

Të hënën, një përdorues i Reddit ndau dy foto të një rruge në Parkun Kombëtar Flinders Chase të ishullit.

Lexoni: Çfarë po ndodh me Amazon? Studimi i satelitëve jep një pasqyrë për zjarret e vitit 2019

Një nga imazhet, e marrë nga Aaron Coleman në vitin 2017, tregon pemët e harlisura, jeshile që rreshtojnë rrugën e gjatë dhe të shtruar.

Imazhi i dytë, i marrë këtë javë, ka një kontrast të ashpër, me atë që ka mbetur nga degët e pemëve të djegura mbi tokë.

Një shikues tha se imazhet i linin ata me “zemër të thyer”.

“Jam shumë i trishtuar për vendin tim dhe jetën e bukur të kafshëve.”

Një tjetër shkroi se “kontrasti” midis dy fotove është “i pabesueshëm”.

“Unë nuk mund të kuptoj gjithçka që ka ndodhur akoma,” shkruajnë ata.

Moti me erë ka shkaktuar probleme në të gjithë tokën ku ra zjarr, me ekuipazhet e Shërbimit të Zjarrit në vend që merren me një numër shpërthimesh ndërsa luftojnë për të kontrolluar plotësisht flakën.

CFS thotë se një zjarr i madh vazhdon të digjet në Cape Borda, drejt farit, në një terren të paarritshëm.

Në bregdetin verior, ka një sërë zonash shqetësuese rreth Snug Cove dhe Stokes Bay, ku zjarrfikësit janë përgjigjur ndaj zjarreve të shumta.

Lexoni: 11 HISTORI RRETH NJERËZVE QË I DHANË PLANETIT TONË NJË MUNDËSI TË DYTË

Në Andamel, në veriperëndim të Gjirit të Vivonne, gjithashtu është shtuar aktiviteti i zjarrit. Një djegie e kontrolluar është kryer në Parkun e Konservimit Lathami, duke prodhuar tym në zonë.

Ekuipazhet e rrjeteve energjetike SA janë në ishull duke vlerësuar dëmtimin e linjave të energjisë elektrike dhe pajisjeve të tjera, me shumë kilometra që mendohet se janë dëmtuar.

/lucisphilippines

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0