11 histori rreth njerëzve që i dhanë planetit tonë një mundësi të dytë » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes

11 histori rreth njerëzve që i dhanë planetit tonë një mundësi të dytë

Me këtë fillim shekulli, planeti ynë është dëmtuar seriozisht. Gjithnjë e më shumë njerëz e kuptojnë se planeti është në rrezik. Por ndërsa disa prej tyre thjesht po flasin, të tjerët po bëjnë diçka për këtë. Këta njerëz proaktivë pastrojnë plazhet, prodhojnë atlete duke përdorur mbeturinat e gjetura në oqean dhe madje edhe po ndërtojnë ferma të vogla dhe qytete eko-miqësore.

Lexoni: Receta e sistemit të ri ushqimor: redukto mbeturinat, dixhitalizim, kujdesu për planetin

BusinessMag në këtë artikull iu sjell disa histori frymëzuese për njerëz nga vende të ndryshme që bëjnë mrekulli çdo ditë duke u përpjekur për të shpëtuar tokën.

1. Breshkat u kthyen në një plazh të pastër në Indi pas 20 vjetësh

Një plazh madhështor në Mumbai ishte i mbuluar me plehra. Para kësaj, plazhi ishte vendlindja për breshkat e ujit. Por për shkak të plehrave, ato duhej të lëviznin në rajone të tjera dhe situata po bëhej gjithnjë e më e keqe. Një burrë me emrin Afroz Shah erdhi në këtë plazh dhe filloi të pastronte plehrat. Vullnetarët e mbështetën atë.

Së bashku, ata mblodhën më shumë se 5.000 copë plehra, duke bërë që OKB të quante projektin e tyre, “projekti më i madh për pastrimin e plazhit”. Dhe këtë Pranverë, 20 vjet më vonë, breshkat u kthyen në plazhin e pastruar dhe vunë vezët e tyre. Janë lindur rreth 100 breshka! Vullnetarët i mbrojnë ato në rrugën e tyre drejt Detit Arabik.

2. “Cleanman” mund të mbledhë 28 qese plehërash në vetëm një orë

Njerëzit shpesh flasin për grumbujt e mbeturinave të mbetura në natyrë. Një person me emrin Cleanman nga Chelyabinsk preferon të ndërmarrë veprime që flasin vetë. Zona të mbushura me plehra në pyje dhe parqe rigjallërohen pas vizitave të tij dhe ai lë një rresht të gjatë me çanta të mbushura me mbeturina pas tij. Veprimtaria e tij mori vëmendjen kur disa hollandezë i bënë një video. Pas kësaj, ai fitoi ndjekës. Kur u pyet për maskën, ai tha se donte të tërhiqte vëmendjen ndaj problemit të ekologjisë, e jo te vetja.

Motoja e tij është e thjeshtë: “Pastrimi është i lehtë dhe nuk ka asgjë poshtëruese për ta bërë atë!”

3. Projekti “Water Wells for Africa”

Në vitin 1994, Kurt Dalin ishte në Malawi dhe u habit kur pa njerëz që luftonin çdo ditë për kova me ujë të pistë dhe pa vajza që ecnin gjysëm dite për të sjellë kova të mëdha uji duke i mbajtur sipër në kokat e tyre. Ai vendosi t’i ndihmonte: ai krijoi një pus në fshatin më të varfër dhe të thatë. Kjo i shpëtoi të gjithë banorët që ishin vazhdimisht të etur dhe duhej të pinin ujë të pistë.

Lexoni: A po e shkatërron bitcoin planetin?

Në 4 vitet e para, projekti furnizonte me ujë 26,000 njerëz. 10 vjet më vonë, kishte 76 puse dhe u themelua organizata “Water Wells për Afrikën”. Sot, më shumë se 300,000 njerëz në Afrikë kanë mundësi për të pirë ujë të pastër.

4. Markat e modës mbështesin veshjet eko-friendly

Markat e famshme të veshjeve si Levi, NIKE, Zara dhe të tjerë kanë nxitur idetë eko-friendly për shumë vite. H&M përdor pambuk organik dhe nuk përdor lesh natyral, M&S hapi fabrika që kanë pajisje që kërkojnë më pak energji elektrike dhe ujë. Zara jo vetëm që krijon veshje eko-friendly, por gjithashtu mban kontejnerë të veçantë plehërash në dyqanet e tyre.

Levi është marka e parë që krijoi ​​eko-xhins dhe xhinse me një shenjë “Waterless” që do të thotë se kompania kursen ujë në faza të ndryshme të prodhimit. Adidas krijoi koleksione të atleteve eko-friendly të bëra nga mbeturinat e mbledhura nga oqeani. Dhe NIKE ka promovuar projektin Reuse-A-Shoe që nga viti 1993. Këpucët janë ricikluar për të krijuar fusha tenisi dhe pista vrapimi. Shumica e kompanive tani përdorin çanta që janë të biodegradueshme brenda 2 viteve.

5. Dronë për “shërimin” e pyjeve

Shpyllëzimi po shkatërron ngadalë planetin tonë. Kompani të ndryshme po kërkojnë mënyra për të rikthyer atë që disa e quajnë “mushkëritë e planetit”. Dhe fillimet më të suksesshme që promovojnë restaurimin e pyjeve janë ato që përdorin dronët. Këta dronë skanojnë mjedisin në mënyrë që të zgjedhin farat e duhura dhe pastaj dronë shtesë i mbjellin ato.

Ekziston një dron me emrin Robin që mund të mbjellë pemë në një hektar (107,639 sq ft) në 18 minuta dhe numëron 100,000 pemë në ditë. Gjithashtu një projekt britanik i quajtur BioCarbon Engineering caktoi një objektiv për të mbjellë 500 miliardë pemë deri në vitin 2050 për të luftuar shpyllëzimin.

6. Restoranti “më i gjelbër” në botë

Kafeteria e shkollës MUSE në Kaliforni është një kampion në mesin e të gjithë restoranteve ekologjikë. Ajo ka rezultatet më të larta në kritere të ndryshme (si cilësia e ushqimit, menuja, burime ekonomike, menaxhimi i mbeturinave, etj) dhe ka 4 yje. Drejtori i filmave, James Cameron dhe bashkëshortja e tij, Susy e paraqitën këtë restorant me bateri diellore në formën e lulediellit të kthyer.

Shkolla rrit frutat dhe perimet e tyre dhe në 1,5 vjet ata kanë zëvendësuar shumicën e ushqimeve të tyre në mënyrë që të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

7. Heqja e “Eastern Garbage Patch”

Ka më shumë se 100,000 tonë plastikë në Oqeanin Paqësor. Shumë shkencëtarë kanë propozuar ide se si ta pastrojnë atë, por metoda më e mirë se si të hiqet “Eastern Garbage Patch” është propozuar nga Boyan Slat 6 vjet më parë. Me përmirësimet e tij, projekti nisi në fillim të vitit 2018.

Lexoni: Mbetjet plastike, rreziku që po përhapet nga toka në stomakun e krijesave ujore

Plani është për të hequr 50% të plehrave në 5 vjet. Plehrat e mbledhura do të përdoren për të prodhuar karrige, pjesë makinash dhe gjëra të tjera. Shumica e investitorëve të “The Ocean Cleanup Foundation” përbëhen nga biznesmenët e Silicon Valley.

8. Projekti “Shoe That Grows”

Vullnetari Kenton Lee dikur pa jetimët në Kenia që mbanin këpucë që ishin shumë të vogla për ta dhe shumë fëmijë thjesht ecnin këmbëzbathur me këmbet e vrara. Pas kësaj ai erdhi me një ide për të krijuar sandale që “rriteshin” së bashku me fëmijët. Duke përdorur një mjet të veçantë, ju mund të rrisni madhësinë me 5 cm që mund të jenë të mira për 5-6 vjet.

Ai krijoi një faqe interneti për projektin “Shoe That Grows” ku çdokush mund të blejë këpucë për fëmijët nga çdo vend i botës. Ka shumë njerëz që duan të ndihmojnë.

9. Një familje prodhon tonelata perime për të furnizuar restorantet përreth

Një familje që drejton Urban Homestead në Kaliforni arrin të prodhojë mjaftueshëm fruta dhe perime për vete dhe restorantet lokale. Ata kanë mbi 400 lloje perimesh, frutash, madje edhe lule të ngrënshme. Ata gjithashtu kanë rosa, pula, dhi dhe bletë, kështu që gjithmonë mund të furnizojnë me vezë të freskëta, qumësht dhe mjaltë.

Në fillim, këta prindër donin vetëm të ushqenin femijët e tyre me ushqime të sigurta. Më pas babai i familjes vendosi bateri diellore në çati dhe filloi të përdorte për makinën e tij mbeturinat bimore. Për të ruajtur ujin dhe tokën, familja përdor kopshte vertikale dhe enë balte. “Njerëzit mendonin se ne ishim të çmendur 33 vjet më parë kur filluam, por çdo gjë funksionoi shumë mirë. Dhe tani 90% e ushqimit tonë vjen nga kopshti që shkon vetëm 2 dollarë për anëtar të familjes,” shpjegojnë ata.

10. Neapolis Smart Ecocity – një qytet i shekullit të 21-të

Në Qipro pranë Patos, ekziston një eko-qytet, Neapolis – një vend unik në Mesdhe. Do të ketë shtëpi për të jetuar, qendra argëtuese, qendra tregtare, spitale, një zonë e gjelbër dhe një pamje nga deti. Në këtë qytet të zgjuar, ju do të jeni në gjendje të punoni dhe të merrni një edukim në qendrën kërkimore, në universitet dhe më shumë.

Të gjitha sistemet e furnizimit të Neapolis do të pajisen me IA, të cilat do të ndihmojnë në mbrojtjen e mjedisit. 25% e energjisë do të prodhohet duke përdorur burime natyrore. Jeta e re në Neapolis do të fillojë rreth vitit 2023.

Lexoni: Nuk ka më plastikë. Së shpejti atletet do të bëhen me çamçakëza

11. Banorët e Indisë mbollën 50 milionë pemë në një ditë

Në vitin 2016, vullnetarët në Indi punuan për 24 orë për mbjelljen e 80 llojeve të drurëve. Ata e bënë atë përgjatë rrugëve, hekurudhave dhe në tokën publike. India (si shumë vende të tjera) përjetoi një humbje të madhe të pyjeve gjatë shekujve të kaluar, sepse njerëzit i prenë për zjarr dhe për qëllime të tjera.

Në këtë moment, ky numër i pemëve (49.3 milionë) i mbjellë në 1 ditë mban rekordin botëror.

burimi: brightside