Zhvillohet në Tiranë aktiviteti ‘’Beyond barriers’’ për mbështetjen e sipërmarrjeve të reja - Business Magazine Albania

Zhvillohet në Tiranë aktiviteti ‘’Beyond barriers’’ për mbështetjen e sipërmarrjeve të reja


Dje në ambientet e Qendrës Rinore u zhvillua aktiviteti “Beyond barriers” në praninë e bizneseve sociale dhe donatorëve. Në pjesën e II te aktivitetit u prezantua “Laboratori i inovacionit 2.0”. Laboratori i inovacionit është një iniciativë strategjike në mbështetje të tranzicionit të të rinjve shqiptarë drejt një ekonomie të bazuar në dije dhe sipërmarrje. Qëllimi i këtij laboratori është të mbështesë plane të qëndrueshme biznesi të krijuara nga të rinjtë, të cilët janë të aftë të mbijetojnë në një treg konkurrues.

Pjesëmarrës në këtë event ishte dhe Drejtori Ekzekutiv i AIDAs, Z. Genti Beqiri, i cili ndau përvojën e Agjensisë në ndihmë të sipërmarrjeve te reja, nëpërmjet menaxhimit te fondit Startup por edhe skemave të tjera që AIDA ofron. Qëllimi i fondit, tha ai, është mbështetja e bizneseve të sapokrijuara start-up në Shqipëri me subvencionim të drejtpërdrejtë me qëllim që të përmirësohet klima dhe kushtet e operuesve te tyre.

Impakti nga përfitimi i fondit është, rritja e numrit te punonjësve, rritja e kapacitetit të kompanive, përmirësimi i cilësisë së ofrimit të shërbimeve etj. Vlen për t’u theksuar që qeveria shqiptare nëpërmjet AIDA-s ofron fonde dhe për 6 skema të tjera. Përveç të tjerave në diskutim u trajtuan edhe platformat EEN, Business Accelerator si dhe Triple Helix.

Burimi: aida.gov.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0