Barcelona Mobile Congress: Zbulohet prototipi i syzeve "AR" tashmë me asistent zanor! - Business Magazine Albania

Barcelona Mobile Congress: Zbulohet prototipi i syzeve “AR” tashmë me asistent zanor!

Oppo ka zbuluar një grup prototip të syzeve të realitetit të përmirësuar (AR) me një asistent zanor, duke nënvizuar se si gjigantët e elektronikës po përpiqen të përdorin inteligjencën artificiale në produktet e tyre për t’u dalluar.

Oppo, një firmë kineze dhe një nga prodhuesit më të mëdhenj të smartfonëve në botë, prezantoi Oppo Air Glass 3 në Kongresin Botëror të Mobile në Barcelonë. Ato duken si një palë syze të zakonshme dhe Oppo që përpiqet të gjejë një dizajn që mund të mbahet çdo ditë si shoqërues i një smartphone. Meqenëse ato janë syze AR, përdoruesit mund të shohin përmbajtje dixhitale të imponuar mbi pamjen e botës reale që shohin para tyre. Ky mund të jetë informacion si një mesazh ose ndoshta një hartë për navigim.

Air Glass 3 duhet të lidhet me një smartphone Oppo. Përdoruesit mund të kontrollojnë syzet me sensorë të prekjes në anën e kornizës. Oppo tha se syzet e saj të fundit AR janë të pajisura me një asistent zanor, i cili mundësohet nga modeli i gjuhës së madhe (LLM) i gjigantit kinez të teknologjisë i quajtur AndesGPT. LLM-të janë modele të AI të trajnuar mbi një sasi të madhe të dhënash dhe mbështesin shumë prej chatbot-eve, si ChatGPT i OpenAI, të cilët kanë shpërthyer në popullaritet gjatë një viti e gjysmë të kaluar.

“Asistenti zanor aktualisht është i disponueshëm vetëm në Kinë. Chatbot është i aftë të “kryej kërkime informacioni dhe të kryejë biseda për të ndihmuar përdoruesit në detyra, si për shembull planifikimi i një udhëtimi”, është shprehur Oppo.

Ka shumë kompani që besojnë se syzet e lehta do të jenë e ardhmja, pasi ato do t’i lejojnë njerëzit t’i mbajnë çdo ditë. Firma kineze AR Xreal, e cila mbështetet nga Alibaba është një nga ato kompani, së bashku me Oppo, që ka investuar në realitetin e shtuar prej disa vitesh.

Oppo tha në një njoftim për shtyp se beson se syzet janë një “bartës i përshtatshëm i hardware-it për AI për shkak të veçorive të natyrës si ndërveprimet vizuale dhe zanore, për t’u bërë përfundimisht shoqëruesit më të mirë për telefonat inteligjentë.

Meqenëse syzet janë vetëm një prototip, është e paqartë nëse Oppo planifikon t’i komercializojë ato. Por Oppo po përpiqet të tregojë aftësitë e saj teknologjike në një treg që beson se mund të jetë i madh në të ardhmen.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0