Warren Buffett për strategjinë e investimit "mund ta mësosh që në klasën e katërt, por nuk mësohet në shkolla"  - Business Magazine Albania

Warren Buffett për strategjinë e investimit “mund ta mësosh që në klasën e katërt, por nuk mësohet në shkolla” 

strategjinë e investimit

Warren Buffett ka një truk për të nxjerrë vlerën e parave të tij nga tregu i aksioneve dhe ai thotë se kjo është një aftësi që “mund ta mësosh në klasën e katërt” – edhe pse “nuk mësohet në shkolla”. 

Në mbledhjen vjetore të aksionerëve të Berkshire Hathaway, Buffett rekomandoi që të mos fiksoheni për të gjetur një kohë të përsosur për të blerë aksione. Përkundrazi, CEO i Berkshire Hathaway tha, vazhdo dhe investo, dhe më pas vëzhgo tregun e aksioneve me kalimin e kohës për të parë nëse duhet të blesh më shumë nga aksionet e asaj kompanie apo t’i shesësh ato. 

Buffett tha se ai, partneri i biznesit Charlie Munger dhe drejtues të tjerë të Berkshire Hathaway e kanë përdorur prej kohësh këtë strategji, sepse ka një shans më të lartë kthimi dhe lehtëson një pjesë të presionit të përpjekjes për të parashikuar tregun e aksioneve. Nëse vlera e një aksioni ulet pasi ta blini atë, vuri në dukje Buffett, kjo do të thotë se aksionet e tij janë bërë më pak të shtrenjta, kështu që blini më shumë prej tyre. 

“Ne nuk e kemi idenë se çfarë do të bëjë tregu i aksioneve kur të hapet të hënën,” tha Buffett. “Nuk kemi qenë të mirë me kohën. Ne kemi qenë mjaft të mirë për të kuptuar se kur po merrnim mjaftueshëm për paratë tona.” 

Lexoni: Ja si të dalloni menjëherë një punonjës të shkëlqyer, sipas Warren Buffett

Përdorimi i kësaj strategjie për të lundruar në tregun e aksioneve në vend që të përpiqeni ta parashikoni atë, tha Buffett, është pothuajse si të kesh një politikë sigurimi në një treg shpesh të paqëndrueshëm. Dy herë, tha ai, ishte përpjekur të parashikonte tregun para kohe – një herë në 2008 gjatë Recesionit të Madh dhe përsëri në Mars 2020 përpara pandemisë Covid-19 që dëmtoi tregjet globale. 

Këto vendime i kushtuan Berkshire Hathaway miliarda dollarë, tha ai. 

“Ne ishim optimistë në vitin 2008, kur të gjitha aksionet ishin në rënie,” vuri në dukje Buffett. “Ne shpenzuam një përqindje të madhe të vlerës sonë neto në një kohë shumë të kotë. Shpenzuam rreth 15 ose 16 miliardë dollarë, që ishte shumë e madhe për ne atëherë sesa tani”. 

Buffett vlerësoi strategjinë e lundrimit për suksesin e Berkshire Hathaway: Kompania ka një kapital tregu prej 704.29 miliardë dollarësh, që nga mëngjesi i së martës. Në vazhdim, strategjia do të ishte gjithashtu përgjegjëse për statusin e Buffett si miliarder. 91-vjeçari aktualisht ka një pasuri neto prej 115.2 miliardë dollarë, duke e bërë atë personin e gjashtë më të pasur në botë, sipas Forbes. 

Një tjetër miliarder me sa duket ka ndjekur një libër të ngjashëm: CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk, aktualisht personi më i pasur në botë. Të dielën, Musk postoi në Twitter një këshillë të njohur investimi: “Blini aksione në disa kompani që prodhojnë produkte dhe shërbime, në të cilat ju besoni. Shisni vetëm nëse mendoni se produktet dhe shërbimet e tyre janë duke shkuar më keq. Mos u frikësoni kur tregu bie.” 

“Kjo do t’ju shërbejë mirë në planin afatgjatë,” shtoi Musk. 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0