Ja si të dalloni menjëherë një punonjës të shkëlqyer, sipas Warren Buffett - Business Magazine Albania

Ja si të dalloni menjëherë një punonjës të shkëlqyer, sipas Warren Buffett

Warren Buffett, kryetari dhe CEO i Berkshire Hathaway, njihet për këshillat e tij të lidershipit. Një nga treguesit më të lartë të suksesit të Buffett është reputacioni i tij. Reputacioni është një pasuri e paçmuar që ai thotë se duhet ruajtur çdo ditë.

Cili është thelbi i mbajtjes së reputacionit? Duke mos rrezikuar integritetin tuaj. Në fund të fundit, biznesi është plot me vendime sfiduese dhe të rrezikshme, kështu që kur duhet të zgjidhni udhëkryqin e rrugës që duhet të ndiqni, zgjidhja juaj më e mirë është të flisni për integritetin.

Duke e ngritur këtë bisedë në punësimin e njerëzve të duhur, integriteti duhet të jetë i panegociueshëm kur kandidatët vlerësohen për punë. Buffett e di shumë mirë këtë. Ai citohet kudo me këtë këshillë të përjetshme:

“Ne kërkojmë tre gjëra kur punësojmë njerëz. Kërkojmë inteligjencë, kërkojmë iniciativë ose energji dhe kërkojmë integritet. Dhe nëse nuk e kanë këtë të fundit, dy të parat do të të vrasin, sepse nëse do të marrësh dikë pa integritet, ju do i doni ata dembelë dhe memecë.”

Integriteti peshon më shumë

Buffett nuk e mohon rëndësinë e nivelit të inteligjencës kur duhet të zgjidhni punëtorë të zgjuar dhe inovativë për të zgjidhur problemet më të mëdha të kompanisë suaj. “Por unë kam parë padsojat e të punësuarit të gjenive të shkëlqyer, karizmatikë dhe krijues vetëm për t’i parë ata të shkatërrojnë moralin dhe kulturën e kompanisë me një arsenal pandershmërie, mashtrimi dhe narcisizmi”, thotë ai.

Këtu janë tre arsye të padiskutueshme pse duhet të punësoni njerëz me integritet, madje edhe mbi inteligjencën, përvojën ose aftësitë teknike.

Lexo edhe: Çfarë duhet të bëni nëse një punonjës i vlefshëm vendos të largohet?!

  1. Ata thonë të vërtetën

Një person që thotë të vërtetën me çiltërsi e bën atë shumë tërheqës për ata që kërkojnë marka të ndershme dhe vende pune. Dhe të kesh një orientim drejt së vërtetës gjithashtu e bën më të lehtë për njerëzit të lidhen me njëri-tjetrin, të përqafojnë ndryshimin, të refuzojnë keqdashjen dhe të marrin rezultate reale.

  1. Ata mbajnë premtimet e tyre

Njerëzit që flasin për integritetin ndjekin angazhimet e tyre dhe përmbushin premtimet e tyre. Ata gjithashtu lejojnë hapësirë ​​për gabime dhe dështime (në fund të fundit ata janë njerëz), por ata e mbajnë veten përgjegjës ndaj një standardi të lartë në mungesë të ndikimeve të jashtme.

  1. Ata e menaxhojnë mirë konfliktin

Konflikti është i pashmangshëm në marrëdhëniet njerëzore dhe njerëzit me integritet e kuptojnë se ndërprerja e konfliktit duke dëgjuar dhe marrë këndvështrime të ndryshme është një zgjidhje shumë më e shpejtë për zgjidhjen e një problemi sesa largimi nga konflikti dhe shmangia e njerëzve.

Buffett e kupton se avantazhi konkurrues që vjen nga integriteti i shtyn njerëzit të bëjnë zgjedhje të mira. Kjo i bën mirë vendimeve tuaja të biznesit dhe mbron reputacionin tuaj. Dhe fillon me kë punësoni.

Inc. 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0