Warren Buffett deklaron se nuk do të investojë kurrë në kompaninë Microsoft


Falë suksesit të vazhdueshëm të biznesit të cloud computing, çmimi i aksioneve të Microsoft është rritur me mbi 40% gjatë vitit të kaluar, duke e bërë atë një kompani me vlerë 733 miliardë dollarë.

Megjithatë, Warren Buffett, investitori legjendar dhe “Oracle of Omaha”, tha se firma e tij Berkshire Hathaway nuk zotëron asnjë aksion në Microsoft … dhe nuk do të zotërojë kurrë.

Dhe kjo e gjitha për shkak të miqësisë 27-vjeçare midis miliarderëve Buffett dhe bashkëthemeluesit të Microsoft Bill Gates.

Unë përpiqem të qëndroj larg nga disa gjëra, sepse përfundimi nuk do të ishte i mirë,” tha Buffett në takimin vjetor të aksionerëve të Berkshire Hathaway, siç raportohet nga The Wall Street Journal.

Lexoni: Industritë janë transformuar gjithmonë nga teknologjia. Udhëheqësit e biznesit e dinë këtë më mirë se kushdo!

Me fjalë të tjera, Buffett nuk do të lejojë që firma e tij të blejë aksione të Microsoft, sepse mund të krijojë iluzionin e keqbërjes. Nëse firma e Buffett blen aksione në Microsoft – ashtu siç bëri me Apple – dhe aksionet rriten në fitime ose blerje, mund të duket sikur Gates ka zbuluar disa informacione të brendshme tek miku i tij i vjetër. Gates mund të mos udhëheqë më Microsoft, por ai ende ulet në bordin e kompanisë dhe shërben si këshilltar i drejtorit aktual Satya Nadella.

Megjithatë, Buffett dhe Gates nuk janë gjithnjë afër, Buffett ka shkruar për faktin se ai nuk ka blerë asnjë aksion të Microsoft.

Ndërkohë, që Buffett ka blerë një sasi të lartë aksionesh të Apple, Gates u tregua mjaft mbështetës gjatë një interviste për CNBC duke thënë se miku i tij ka bërë një zgjedhje të zgjuar.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale