Volkswagen sjell projektin e një makine fluturuese - Business Magazine Albania

Volkswagen sjell projektin e një makine fluturuese


Kur Volkswagen ftoi klientët e tij të jepnin disa ide, ishte i pashmangshëm fakti që ata donin të realizohej projekti i një makine fluturuese.

Por një koncept – “Makina Hover” – i bëri shumë përshtypje firmës dhe një video e shkurtër CGI u hodh në YouTube për ta reklamuar atë.

Video më poshtë paraqet një Volkswagen fluturues me dy vende duke lëvizur me shpejtësi nëpër Beijng. Makina, e cila furnizohet nga mineralet nëntokësore, ishte ideja e një vajze në Kinë që ju përgjigj thirrjes së prodhuesve të makinave për një koncept inovator rreth makinave. Ideja është që turbinat e pasme e shtyjnë makinën para.

Për ta vënë makinën në lëvizje duhen breza elektromagnetik të ngulitur në rrugët poshtë tij, duke krijuar qëndrimin pezull falë tërheqjes elektromagnetike. Si shpërblim, prindërit e vajzës fituan mundësinë për ta drejtuar makinën në një video të rreme.

Sipas Creativity Online, Volkswagen  ka marr 119,000 ide dhe 33 millionë klikime në website-in e tij.

/Collectivelyconscious.net

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0