Volkswagen nis prodhimin e makinës elektrike
Përditësuar së fundmi: 05/11/2019

Volkswagen nis prodhimin e makinës elektrike

Share
nga Eridon Elshani
Nën 05, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Gjiganti gjerman Volkswagen, ka filluar zyrtarisht prodhimin serik të automjetit të tij elektrik ID.3, si pjesë e përpjekjeve për t’u bërë lider botëror në industrinë e automjeteve elektrike.

Në ceremoninë e fillimit të prodhimit të fabrikës në qytetin gjerman Zwickau, morën pjesë drejtori i Përgjithshëm i Volkswagen Herbert Dies dhe kancelarja gjermane Angela Merkel.

Në një fjalim, fragmentet e të cilave u publikuan në internet, Dies tha se modeli ID.3 do të sigurojë “një kontribut të rëndësishëm në zhvillimin e ‘e-mobilitetit”.

“Kjo do ta bëjë lëvizjen individuale të gjelbër të arritshme për miliona njerëz dhe është një pikë kthese për kompaninë tonë në rrugën drejt neutralitetit të klimës deri në vitin 2050”, shtoi Dies.

Modeli ID.3 pritet të nisë “pothuajse njëkohësisht” në tregjet europiane verën e ardhshme, me versionin bazë që kushton më pak se 30,000 euro në Gjermani.

Lexoni gjithashtu:

Merkel dëshiron të ndërtojë 1 milionë stacione për mbushjen e automjeteve elektrike deri më 2030

VW planifikon të nxjerrë “gati 70 modele elektrike të reja” deri në vitin 2028 dhe do të shpenzojë mbi 30 miliardë euro për të elektrizuar portofolin e automjeteve të saj deri në vitin 2023.

Kompania njoftoi javën e kaluar se të ardhurat nga shitjet e saj nga janari deri në shtator të këtij viti arritën 186.6 miliardë euro, me 6.9 për qind më shumë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar.

Cnbc