Vodafone në Irlandë investon 120 milionë € në projekte për transformimin dixhital


Projekti më i madh transformues i ndërmarrë nga Vodafone Ireland do të integrojë ndërfaqen e konsumatorëve në të gjithë rrjetin fiks, televiziv, celular dhe broadband.

Vodafone Ireland ka hyrë në një projekt dixhital prej 120 milionë eurosh, i cili do të transformojë CRM-në, faturimin dhe menaxhimin në të gjithë kanalet.

Në atë që Vodafone pretendon se është e para për një kompani irlandeze të telekomunikacioneve, sistemi do të konsolidojë të gjitha shërbimet fikse, broadband, TV dhe mobile në një faturë të vetme.

Programi ambicioz, i udhëhequr nga CTO Madalina Suceveanu, do të heqë 52 nga të gjitha aplikacionet aktuale të IT.

Për të kufizuar ndërhyrjen ndaj klientëve dhe stafit, sistemi i ri i Vodafone do të shtrihet në një fazë fillestare, me konsumatorët ekzistues që do të kalojnë në platformën e re deri në verën e vitit 2017.

Një kanal për t’i “drejtuar” të gjithë

Suceveanu theksoi se zhvillimi kryesor ishte krijimi i një sistemi omni-kanal i cili adresonte të gjitha aspektet e biznesit.

“Në përgjithësi, ky është programi më i madh i transformimit që kemi ndërmarrë ndonjëherë në Vodafone Ireland.

Faqja e re në internet do të bazohet në Adobe Experience Manager dhe Cloud Marketing, i cili do të ndryshojë tërësisht faqen e internetit të Vodafone dhe do t’u japë klientëve qasje në informacione, oferta dhe blerje të personalizuara, duke e bërë më të lehtë për biznesin të administrojë dhe azhornojë përmbajtjen dhe ofertat.

“Ky sistem i ri do të vendoset duke ndjekur disa faza. Transformimi është një program shumë kompleks dhe ne jemi duke u siguruar që do të testojmë gjithçka që po bëjmë, për të minimizuar çdo ndërhyrje me klientët.”

“Kjo është një zgjidhje e plotë quad-play, e cila do të ofrojë funksionalitetin omni-channel. Kjo do të jetë një provë për ne dhe një përfitim i madh për klientët tanë dhe biznesin.”

Suceveanu shpjegoi se sistemi i ri kap thelbin e asaj që biznesi i shekullit të 21 do të jetë.

“Një klient mund të fillojë duke blerë diçka në faqen e internetit ose të vazhdojë ndërveprimin duke biseduar me një klient në një nga qendrat tona të thirrjeve. Punonjësit tanë do të kenë një pamje të unifikuar të klientëve për të gjithë produktet dhe shërbimet që ne ofrojmë.”

Vodafone po bashkëpunon gjithashtu me ESB në një ndërmarrje të përbashkët prej 450 milionë euro të quajtur Siro për të vendosur fibra në qytetet kryesore irlandeze. Vodafone tha se Siro është kaluar në 70.000 shtëpi dhe biznese deri më tani.

Burimi: siliconrepublic.com

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale