Vodafone në Irlandë investon 120 milionë € në projekte për transformimin dixhital - Business Magazine Albania

Vodafone në Irlandë investon 120 milionë € në projekte për transformimin dixhital


Projekti më i madh transformues i ndërmarrë nga Vodafone Ireland do të integrojë ndërfaqen e konsumatorëve në të gjithë rrjetin fiks, televiziv, celular dhe broadband.

Vodafone Ireland ka hyrë në një projekt dixhital prej 120 milionë eurosh, i cili do të transformojë CRM-në, faturimin dhe menaxhimin në të gjithë kanalet.

Në atë që Vodafone pretendon se është e para për një kompani irlandeze të telekomunikacioneve, sistemi do të konsolidojë të gjitha shërbimet fikse, broadband, TV dhe mobile në një faturë të vetme.

Programi ambicioz, i udhëhequr nga CTO Madalina Suceveanu, do të heqë 52 nga të gjitha aplikacionet aktuale të IT.

Për të kufizuar ndërhyrjen ndaj klientëve dhe stafit, sistemi i ri i Vodafone do të shtrihet në një fazë fillestare, me konsumatorët ekzistues që do të kalojnë në platformën e re deri në verën e vitit 2017.

Një kanal për t’i “drejtuar” të gjithë

Suceveanu theksoi se zhvillimi kryesor ishte krijimi i një sistemi omni-kanal i cili adresonte të gjitha aspektet e biznesit.

“Në përgjithësi, ky është programi më i madh i transformimit që kemi ndërmarrë ndonjëherë në Vodafone Ireland.

Faqja e re në internet do të bazohet në Adobe Experience Manager dhe Cloud Marketing, i cili do të ndryshojë tërësisht faqen e internetit të Vodafone dhe do t’u japë klientëve qasje në informacione, oferta dhe blerje të personalizuara, duke e bërë më të lehtë për biznesin të administrojë dhe azhornojë përmbajtjen dhe ofertat.

“Ky sistem i ri do të vendoset duke ndjekur disa faza. Transformimi është një program shumë kompleks dhe ne jemi duke u siguruar që do të testojmë gjithçka që po bëjmë, për të minimizuar çdo ndërhyrje me klientët.”

“Kjo është një zgjidhje e plotë quad-play, e cila do të ofrojë funksionalitetin omni-channel. Kjo do të jetë një provë për ne dhe një përfitim i madh për klientët tanë dhe biznesin.”

Suceveanu shpjegoi se sistemi i ri kap thelbin e asaj që biznesi i shekullit të 21 do të jetë.

“Një klient mund të fillojë duke blerë diçka në faqen e internetit ose të vazhdojë ndërveprimin duke biseduar me një klient në një nga qendrat tona të thirrjeve. Punonjësit tanë do të kenë një pamje të unifikuar të klientëve për të gjithë produktet dhe shërbimet që ne ofrojmë.”

Vodafone po bashkëpunon gjithashtu me ESB në një ndërmarrje të përbashkët prej 450 milionë euro të quajtur Siro për të vendosur fibra në qytetet kryesore irlandeze. Vodafone tha se Siro është kaluar në 70.000 shtëpi dhe biznese deri më tani.

Burimi: siliconrepublic.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0