Vjen në muajin Tetor në Shkup, edicioni i 6-të i bizneseve lider të Europës Juglindore - Business Magazine Albania

Vjen në muajin Tetor në Shkup, edicioni i 6-të i bizneseve lider të Europës Juglindore


Samiti i 100 bizneseve të rajonit të Europës Juglindore (SUMMIT 100) vjen në edicionin e gjashtë të tij si një iniciativë unike.

Ky event i cili ka nisur të organizohet në vitin 2011 ka si qëllim të rrisë angazhimin e komunitetit të biznesit të këtij rajoni për të marrë përgjegjësitë për integrimin e sipërmarrjes, por dhe atë ekonomik, duke përmirësuar konkurrencën kombëtare dhe rajonale, si dhe rritjen e standardeve të jetesës.

Samiti do të organizohet më 16-17 Tetor 2017 në qytetin e Shkupit, në Maqedoni me objektivin kryesor që të gjenerohen ide konkrete, projekte, por edhe propozime për përmirësimin e ndërlidhjes në aspektin ekonomik dhe social.

Pas trajektores së suksesshme që çoi në këtë iniciativë unike biznesi në Arandjelovcit në Serbi, Becici në Mal të Zi, Cavtatnë Kroaci, Portoroz në Slloveni dhe Sarajevës në Bosnjë dhe Hercegovinë, këtë vit samiti do të shkojë në Jug, në hotelin Marriott në Shkup, ku edicioni i gjashtë do të mbledhë mbi 150 liderë në fushën e biznesit dhe të politikës nga rajoni i EJL.

Të ftuar specialë do të jenë edhe përfaqësues nga Komisioni Europian, BERZH, EIB, Norden, Banka Botërore, FMN etj. me qëllim identifikimin e projekteve dhe ideve kryesore për zhvillimin e rajonit.

Tema e Samitit të këtij viti do të jetë NDËRLIDHJA, parë në të gjitha aspektet, duke përfshirë transportin, lëvizjen e lirë të mallrave, projektin “ Green Balkanica” që synon ta bëjnë rajonin e Europës Juglinore qendër të lëvizshmërisë elektrike në transport, marketimin dhe promovimin, lëvizjen e njerëzve, energjinë, dixhitalizimin etj.

E ftuar speciale e këtij samiti do të jetë Komisionerja e BE-së për Transportin Violeta Bulc.

SUMMIT100 tashmë është bërë një markë e fortë e bashkëpunimit të biznesit. Është një platformë e rëndësishme për shkëmbimin e ideve dhe strukturimin e programeve që do ta bëjnë më të prekshëm zhvillimin e rajonit si një komunitet i fortë biznesi që gjeneron rritje më të lartë ekonomike dhe krijon mirëqenie për njerëzit.

Vizioni i tij është ta bëjë rajonin e Europës Juglindore më inovativ dhe më konkurrues në botë përmes bashkëpunimit konstruktiv.

Burimi: ata.gov.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0