Viva Tech 2017, "Festivali i Kanës" për teknologjinë - Business Magazine Albania

Viva Tech 2017, “Festivali i Kanës” për teknologjinë


Shumë prej nesh e lidhin Francën me modën, ushqimin, filmat dhe romancat. Bëhuni gati të shtoni edhe një tjetër, “inovacionin”.

Në një vend ku investimet në inovacion zënë vendin e dytë në Europë nuk kishte si të mungonte një event që synon të jetë në nivelin e Festivalit të Kanës, këtë herë në fushën e teknologjisë.

Bëhet fjalë për Viva Technology 2017 i cili do të zhvillohet në datat 14 – 15 – 16 Qershor në Paris. Ky event synon të bashkojë investitorët më të fuqishëm në botë të cilet do të prezantohen me projektet më të mëdha startup teknologjike, me shpresën që më të mirët të përfitojnë sponsorizime për zhvillimin e mëtejshëm të projektit të tyre.

Me mbi 50,000 vizitorë, 5,000 startup nga 200 vende të botës, 7,000 CEO dhe rreth 500 investirorë, në vitin e dytë të këtij edicioni, Viva Technology do të mirëpresë gjithashtu mbi 300 folës midis të cilëve:
Eric Schmidt / Executive Chairman i “Alphabet Inc”, Gillian Tans / CEO i Booking.Com, Daniel Zhang / CEO i Alibaba, Jeffrey R Immelt / Chairman & CEO i General Electricl, Bob Pittman / Chairman & CEO i iheart Media etj.

Me zhvillimin e teknologjisë si një pjesë e rëndësishme e përditshmërisë tonë dhe mundësive që duhet t’i jepen të rinjve, vetë presidenti Francois Hollande ka lehtësuar praktikat dhe ulur taksat për çdo startup i cili do të krijohet në Francë duke theksuar: “Në rreth 5,000 biznese të reja që krijohen në një vit në Francë, pjesa më e madhe e tyre janë të fokusuara në teknologji dhe nuk ka asgjë më të rëndësishme se sa të mbështesësh projekte të tilla”. Viva Technology duket se është mundësia më reale për ato startupe të cilët kanë një ide inovative në teknologji, e kanë zhvilluar prototipin e tij por ende nuk kanë gjetur investitorin e duhur.

Në tre ditët e eventit, publiku do të ketë mundësinë të testojë vetë nga afër secilën prej projekteve të prezantuara përmes një ekspozite madhështore e cila do të vendoset në Porte de Versailles dhe që IN Tv dhe Geek Room, si një prej mediave që suportojnë këtë event, do e ndjekë nga afër për ta prezantuar tek shikuesit shqiptarë në një mënyrë tepër të veçantë dhe sigurisht, teknologjike!

Mjafton të jesh i apasionuar pas teknologjisë për t’i lejuar vetes një vizitë në Viva Tech Paris 2017. Geek Room është gati të shpërndajë për ju shumë bileta falas. Nese je në Paris në këto data apo nëse ke dikë që jeton atje dhe dëshiron t’ja bësh dhuratë… Ky është momenti i duhur!

Ja se si: Gjatë javës në vazhdim dhe tre javë rrjesht Geek Room do të zhvillojë konkurse në Facebook fituesit e të cilëve do të jenë automatikisht fitues të dy biletave falas për të ndjekur nga afër këtë event.

Burimi: intv.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0