Uplift Tirana 2022, 12 Startup-e nisin procesin e akselerimit - Business Magazine Albania

Uplift Tirana 2022, 12 Startup-e nisin procesin e akselerimit

Uplift Tirana 2022

Uplift Tirana 2022 hapi siparin në një ditë të rëndësishime, mes prezantimit të ideve të biznesit dhe mendorimit të tyrë, Të shtunën eventi e përzgjedhjes së startup-eve u zhvillua në Tiranë. Startup-et patën shansin të marrin pjesë në 2 ëorkshope në Lean Canvas dhe Investment ashtu si edhe në sesionin e mentorimit 1:1 me mentorët e Uplift.

Kushtrim Shala, drejtues i Uplift theksoi se, “jemi të lumtur të shohim gjatë këtij viti, një varietet të gjerë industrish në fusha të tilla si: financa, bujqesia, E-Commerce, konsultim, dhe argëtim. Hapi tjetër është në me 12 Shtator dhe Prishtinë me 14 Shtator. ⠀

Uplift Ëestern Balkans mbështetet financiarisht nga Ministria e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes dhe është organizuar në bashkëpunim me projektin “Qëndro” financuar nga qeveria Italiane dhe impelemtnuar nga UNICEF në Shqipëri. ⠀⠀

Uplift Western Balkans është një program akselerimi i startup-eve, që organizohet në Shqipëri nga  ICTSlab, në partneritet me Venture Up në Kosovë dhe Ican në Maqedoninë e Veriut.

Në thirrjen Uplift aplikuan mbi 60 startup-e. Pas përzgjedhjes, 12 prej tyre (nga Shëipëria) kanë hyrë në procesin e akselerimit të programit.

Lexo: Droni i parë shqiptar vjen nga SKAITECH

Në startup-et e prezantuara, ka zgjidhje teknologjike në segmentin e transaksioneve, menaxhimit të financave, menaxhimit të dergesave, etj.

Programi u përshëndet nga Eduard Shalsi, Kryetar i Komisionit Parlamentar të Ekonimisë dhe ish Ministër i Sipërmarrjes dhe Migena Muslli, Përfaqësuese e Ministrisë së Sipërmarrjes.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0