TVSH bën rrëmujë në tregtinë e librit


Tatimi mbi Vlerën e Shtuar tek libri kthehet pas 23 vitesh. Vendimi i marrë nga Kuvend i Shqipërisë ka futur në një amulli tregtimin e librave në vend.

Me një vendim është përfshirë libri në nenin që parashikon produktet me  TVSH.

Albert Gjoka, Menaxher pranë Bukinisit thotë se më shumë se ulje të shitjeve, ka një kaos në tregun e librit. Për shkak të mungesës së udhëzimit, botuesit po gjenden para pyetjes nëse TVSH aplikohet për botimet e vitit 2019 e në vijim apo për të gjithë librat e botuar edhe më parë, ende të pa shitura.

Lexo: 4 librat më të kërkuar të biznesit dhe zhvillimit personal në Panairin e Librit 2018, Tiranë

Me ndryshimet e publikuara tashmë në fletorën zyrtare, ligji i ri, e ka hequr librin nga lista e mallrave të përjashtuar që parashikohen në nenin 53. Tashmë libri është pjesë e nenit 49, pjesë e mallrave me TVSH të reduktuar (6%).

Gjoka thotë se, ne kemi bërë një ankesë në këtë drejtim, ende pa një përgjigje konkrete.

TVSH vjen ndërkohë që Shoqata e Botuesve të Shqipërisë, prej vitesh kërkon që TVSH zero të jetë jo vetëm për shitjen e librave, por edhe për furnizimet që mundësojnë prodhimin të librit.

Aktualisht, prodhimi i librit në shtypshkronjë paguhet me TVSH 20%. Ndërkohë që sipas tatimeve, në shitje libri do të ketë një TVSH 6%.

Lexo: Librat më të mirë për të lexuar në këtë periudhë sipas Bukinist

 

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale