Turizmi, rënie vjetore 60% në tre muajt e fundit - Business Magazine Albania

Turizmi, rënie vjetore 60% në tre muajt e fundit

Turizmi

Dimri ka theksuar më tej vështirësitë e sektorit të turizmit. Sipas të dhënave të Institutit Shqiptar të Statistikave për strukturat akomoduese  rezutlon se turizmi po vual thellësisht krizën e shkaktuar nga covid-19.

Në tremujorin e fundit të vitit të kaluar, numri i netëve të qëndrimit nëpër struktura ishte gati 60% me pak se e njëjta periudhë e një viti më parë, ndërkohë, numri i pushuesve ishte 41% më pak se një vit më parë.

Lexo: AgroTimeAl, aplikacioni për agroturizmin shqiptar

Sipas këtyre të dhënave, ulja e frekuentimit është mes të huajve, por edhe vendasve. Numri i vizitorëve vendas ra 30%, ndërkohë që numri i netëve të qëndrimit të tyre ra 64%, Mes jo-rezidentëve, rënia është me e vogël tek netët e qëndrimit, por më e lartë tek numri i vizitorëve.

Në total, në tremujorin e fundit 2020, pati 270 mijë netë qëndrimi më pak se një vit më parë të në të gjitha strukturat akomoduese.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0