Tony Robbins: “Paratë nuk do t’iu bëjnë të lumtur, por ja çfarë duhet të bëni.”


Nëse pyesni Tony Robbins, paratë nuk do t’ju bëjnë të lumtur.

Edhe nëse keni miliarda.

Truri jonë ekziston që prej dy milionë vjetësh,” i tha ai audiencës në konferencën Inc 5000 në Tetor të vitit 2016. “Dhe ai tru dy milionë vjeçar nuk është krijuar për t’ju bërë të lumtur. Pra, pa marrë parasysh se sa para ju merrni dhe sa sukses keni, është kjo pjesë e trurit tuaj që ende sheh dhe është gjithmonë në kërkim të asaj që është e gabuar.

Lexoni: Jack Ma, njeriu më i pasur në Kinë: Isha më i lumtur kur nuk isha miliarder

Çfarë është e gabuar, vazhdoi ai, është e lehtë për t’u zbuluar.

Ajo që është e gabuar është gjithmonë e disponueshme.

Robbins shpjegoi se gjetja e asaj që duket e drejtë, është më e vështira. Ai e ka trajnuar personalisht trurin e tij për ta gjetur atë, duke përdorur atë që ai e quan rregulli 90 sekondësh – duke bërë të mundur që të “depërtojë” përmes emocioneve negative, si zhgënjimi dhe zemërimi për një sekondë.

Dhe filloi me një vendim. “Unë mora vendimin më të rëndësishëm të jetës sime. Ju mund të zgjidhni ta bëni këtë nëse doni sot,” tha ai. “Ju sugjeroj që ky vendim, nëse e keni marrë atë, duhet të jetë më i rëndësishmi nga të gjithë.

Ky vendim, shpjegoi Robbins, ishte për të qëndruar në atë që ai e quajti “një gjendje e bukur.”

Lexoni: 12 mësimet që Tony Robbins më mësoi rreth sipërmarrjes

Kjo gjendje e bukur nuk është e kufizuar – mund të jetë lumturi, gjallëri, guxim apo krijimtari. Por që ju bën të ndiheni të gjallë dhe të bëni gjënë e duhur për njerëzit e tjerë, për veten, për familjen dhe për klientët tuaj.

Robbins  tha: “Vendimi më i vlefshëm i të gjithëve është marrja e një vendimi që do t’iu çlirojë. Vendimi që unë do të jem në një gjendje të bukur çdo ditë pa marrë parasysh se çfarë do të ndodhë, edhe nëse të gjithë bëjnë diçka të gabuar, edhe nëse shkatërrojnë ekonominë, unë ende do të jem ky që jam.

Sepse vetëm ti mundesh të bësh të lumtur jetën tënde.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale