Tipare të habitshme të karakterit që tregojnë një IQ të lartë - Business Magazine Albania

Tipare të habitshme të karakterit që tregojnë një IQ të lartë

të karakterit

Me kalimin e kohës, kemi krijuar shumë personazhe stereotipe në kulturën pop, të cilët janë më të zgjuar se të gjithë të tjerët dhe veprojnë në mënyra të jashtëzakonshme. E vërteta është se njerëzit me IQ të lartë ndajnë mjaft tipare të personalitetit që sfidojnë stereotipin intelektual. Por, sado i zgjuar të jeni, disa nga këto tipare mund t’ju habisin. Njerëzit me IQ të lartë:

Lexojnë shumë

Shumë njerëz të zgjuar duan të humbasin në një libër të mirë. Plus, vetë leximi është vërtetuar se rrit inteligjencën.

Janë modestë

Efekti Dunning-Kruger filloi me zbulimin se studentët më kompetentë e nënvlerësuan kompetencën e tyre sepse i kishin të lehta detyrat, ndërsa studentët më pak kompetent e mbivlerësuan shumë kompetencën e tyre.

Kanë një fjalor të zgjeruar

Ekziston një keqkuptim i zakonshëm që njerëzit që shajnë shumë kanë një fjalor të kufizuar. Studimet kanë treguar, megjithatë, se sharjet në fakt mund të shfaqin një përdorim më inteligjent të gjuhës si një veçori shtesë që një folës i artikuluar mund të përdorë për të maksimizuar efektivitetin e komunikimit.

Lexoni: Disa shenja që tregojnë se keni një inteligjencë të lartë emocionale

Janë empatikë

Për një kohë të gjatë, ekspertët e konsideronin IQ-në dhe inteligjencën emocionale si të ndara, dhe u bë një stereotip që njerëzve të zgjuar u mungonin aftësitë sociale. Por, studimet më të fundit kanë treguar se njerëzit me IQ të lartë demonstrojnë gjithashtu EQ të larta, veçanërisht në lidhje me empatinë. Njerëzit shumë inteligjentë janë të mirë për t’u përshtatur me nevojat dhe ndjenjat e të tjerëve dhe për të vepruar në një mënyrë që është e ndjeshme ndaj këtyre nevojave. Zakonisht ata janë shumë të interesuar të mësojnë më shumë rreth njerëzve.

Kanë vetëkontroll

Studimet tregojnë se njerëzit me IQ më të lartë mund të frenojnë më mirë impulset, zakonisht me një ndjenjë më të mirë të planifikimit, qëllimeve dhe paramendimit. Një eksperiment i publikuar në Psychological Science u ofroi grupeve të testimit dy opsione: një me rezultate më të vogla, por të menjëhershme, ose një çmim më të madh më tej. Pjesëmarrësit me rezultate më të larta të IQ zgjodhën të prisnin, duke shfaqur vetëkontroll më madh.

Janë kuriozë

Shfaqja e një kurioziteti të pangopur është lidhur me një IQ të lartë, gjë që ka kuptim sepse përputhet me një pasion për të mësuar.

Shijojnë të qenurit vetëm

Introvertët do të gëzohen për këtë! Një studim i vitit 2016 i botuar në British Journal of Psychology tregon se njerëzit më të zgjuar priren të marrin më pak kënaqësi sesa shumica e njerëzve nga socializimi. Ata e shijojnë vetminë e tyre.

Mendojnë jashtë kornizave

Shumë njerëz inteligjentë të famshëm janë konsideruar të çuditshëm ose arrogantë, sepse ata kanë një tendencë për të thyer ose përkulur rregullat, modelet e mendimit dhe traditat. Por, kështu ata gjejnë zgjidhjet më të mira!

Janë të çrregullt

Një tavolinë e rrëmujshme dikur ishte një shenjë e një mendjeje të rrëmujshme, por studimet më të fundit tregojnë se e kundërta është e vërtetë. Në një projekt kërkimor të vitit 2012, Universiteti Holandez i Groningenit zbuloi se njerëzit lulëzojnë intelektualisht në një mjedis të rrëmujshëm dhe çorganizimi e detyron trurin të fokusohet më shumë.

Janë të vëmendshëm

Sipas psikologëve, ka të bëjë me mënyrën se si truri përpunon informacionin dhe njerëzit shumë inteligjentë shpenzojnë më shumë kohë duke u shqetësuar me atë që po vëzhgojnë sesa me atë që po paraqesin.

Janë kreativë

Është e lehtë të mendosh për inteligjencën dhe kreativitetin si të ndara, sepse ato kontrollohen nga anët e kundërta të trurit. Por, në fakt, njerëzit me IQ të lartë i përdorin të dyja cilësitë së bashku për të arritur qëllimet e tyre. Edhe Albert Einstein tha se imagjinata është më e rëndësishme se dija, “Sepse njohuria është e kufizuar, ndërsa imagjinata përfshin të gjithë botën, duke stimuluar përparimin, duke lindur evolucionin”.

Janë “buf nate”

Mënyra e jetesës së netëve të vona shihet shpesh si antitezë e suksesit, por disa psikologë thonë se më inteligjentët prej nesh mund të përkulin orët e tyre biologjike në mënyrë që të jenë më të aftë për të arritur objektivat personale.

Janë të vetëdijshëm për kufijtë

Ju mund të supozoni se njerëzit më të zgjuar kanë më pak gjasa të thonë “Unë nuk e di”, por e kundërta është e vërtetë. Shumë burime thonë se intelektualët në fakt janë më të mirët në pranimin e kufijve të tyre. Dhe ata nuk kanë frikë t’i pranojnë ato! Kjo lidhet me kuriozitetin, sepse të pranosh se nuk di diçka bëhet më e lehtë kur vërtet dëshiron të mësosh.

Janë mendje hapur

Për sa u përket opinioneve, ata me IQ më të lartë thuhet se janë më pranues ndaj ideve të reja. Kjo është pjesërisht për shkak të faktit se ata nuk do t’i pranojnë gjërat në vlerë dhe preferojnë të shikojnë provat nga të gjitha anët fillimisht. Vetëm pasi paraqiten me një përzgjedhje të larmishme opinionesh, njerëzit shumë inteligjentë vendosin. Ky proces quhet zbritje me vonesë.

Besojnë në gjykimin e tyre

Pasi vendoset ky mendim, njerëzit inteligjentë nuk ka gjasa të lëkunden. Ata tashmë kanë bërë një zgjedhje të menduar dhe të llogaritur dhe i qëndrojnë asaj.

Janë njerëz ‘mace’

Ndërsa ‘njerëzit qen’ kanë më shumë gjasa të jenë aktivë dhe socialë, disa psikologë thonë se ‘njerëzit mace’ priren të kenë IQ më të lartë, dhe janë më introvertë dhe të ndjeshëm.

Janë shumë argëtues

Në vitin 2011, studiuesit nga Universiteti i New Meksiko zbuluan se shkrimtarët komedianë kishin rezultate të larta të inteligjencës verbale dhe një studim pasues gjeti të njëjtën gjë tek komedianët stand-up.

Kanë humor të zi

Është interesante se një studim i vitit 2017 zbuloi se njerëzit që shënojnë rezultate më të larta në testet e inteligjencës verbale dhe joverbale kanë më shumë gjasa të shijojnë dhe kuptojnë humorin e zi.

Lexoni: Pse liderët emocionalisht inteligjentë përdorin 9 rregullat sekrete të argumenteve fituese?!

Janë bujarë

Disa psikologë tregojnë se njerëzit me IQ më të lartë janë më të bujarë, sepse ata në përgjithësi kanë burime më të mëdha, ata mund të presin të rikuperojnë atë që kanë dhënë më vonë dhe ata priren të jenë më të shqetësuar për të mirën publike dhe përfitimet e përbashkëta.

Flasin me vete

Ndryshe nga ideja se është një shenjë e çmendurisë, të folurit me veten në të vërtetë thuhet se është një shenjë e një IQ të lartë dhe një teknikë e dobishme e të menduarit për të rritur kujtesën.

Kanë ankth

Fatkeqësisht, nivelet e larta të ankthit janë lidhur me nivele të larta të IQ-së, veçanërisht me shqetësimet për situatat sociale. Por ky nuk është fakt, vetëm një lidhje e mundshme.

Janë fëmijët e lindur të parët

Vetëm një teori, por me siguri shkak për një rivalitet më të madh midis vëllezërve dhe motrave, është studimi i Institutit Kombëtar të Shëndetit në Punë të Norvegjisë që tregon që fëmijët më të mëdhenj janë zakonisht më të zgjuarit. Jo për shkak të gjeneve të tyre, por për shkak të mënyrës sesi janë rritur.

Përshtatet më lehtësisht

Hulumtimet e fundit psikologjike tregojnë se inteligjenca varet nga aftësia për të ndryshuar sjelljet tuaja në mënyrë që të përballeni në mënyrë më efektive me mjedisin tuaj.

Lexoni: Tanimë inteligjenca artificiale mund të identifikojë pacientët me rrezik të lartë për atak kardiak nëpërmjet skanimeve të syrit

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0