Tesla synon të shesë energji elektrike drejtpërdrejt tek konsumatorët në SHBA - Business Magazine Albania

Tesla synon të shesë energji elektrike drejtpërdrejt tek konsumatorët në SHBA

energji elektrike

Pas automjeteve elektrike (EV), paneleve diellore dhe sistemeve të ruajtjes së energjisë, Tesla e drejtuar nga Elon Musk tani po planifikon të shesë energji elektrike drejtpërdrejt tek konsumatorët në SHBA.

Në një aplikim të paraqitur në Komisionin e Shërbimeve Publike të Teksasit, prodhuesi i EV ka kërkuar të bëhet një “ofrues elektrik me pakicë” (REP) nën filialin e tij Tesla Energy Ventures, raporton Energy Choice Matters.

“Aplikanti do të mbështetet në aplikacionin celular Tesla dhe faqen e internetit të Tesla për të ekzekutuar strategjinë e tij të blerjes nga klientët. Në mënyrë të veçantë, aplikanti do të synojë klientët e tij ekzistues që zotërojnë produktet e Tesla dhe do të tregtojë ofertën me pakicë për klientët përmes aplikacionit mobile dhe faqes së internetit të Tesla,” tha kompania në aplikim.

“Përveç aplikacionit mobile dhe faqes së internetit të Tesla, organizata ekzistuese e “Suportit ndaj Klientëve të Tesla Energy” do të trajnohet për të ofruar mbështetje dhe udhëzime për klientët në përpjekjet e blerjes,” shtoi ajo.

Ana Stewart është e listuar si Presidente e Tesla Energy Ventures. Ajo ka qenë me Tesla që nga viti 2017 si drejtoreshë e tregtimit rregullator të kredisë dhe më herët ka punuar në SolarCity të blerë nga Tesla.

Lexoni: Mark Cuban po investon në një startup që përdor IA për të krijuar avatarë ‘inteligjentë’ që mund të flasin

Tesla aktualisht ofron një plan për energji me pakicë në Australi dhe Mbretërinë e Bashkuar, i fokusuar në integrimin e ruajtjes së energjisë në shtëpi.

Në fillim të këtij muaji, u shfaqën raporte se Tesla do të furnizojë ekosistemin e saj të plotë të energjisë me energji diellore, bateri dhe EV, në shtëpitë e reja në një komunitet të ri luksoz që po ndërtohet në Florida.

Sipas faqes së internetit të teknologjisë automobilistike Electrek, prodhuesi i automjeteve kohët e fundit filloi të sigurojë ekosistemin e tij të plotë të energjisë me panele diellore, pako baterie Powerwall dhe ngarkues të automjeteve elektrike për instaluesit e palëve të treta për të ofruar “ekosistemin e plotë të Tesla Energy”.

Trendi tjetër është se Tesla filloi të bënte më shumë marrëveshje me ndërtuesit e rinj të shtëpive për të instaluar produktet e tyre të energjisë drejtpërdrejt në projekte të reja në vend që t’i rindërtonte ato në shtëpitë ekzistuese.

Tesla kohët e fundit nënshkroi marrëveshje për produkte të mëdha në Porter, Texas dhe Austin. Dhe tani, ekziston një marrëveshje tjetër, e ngjashme në Florida, thuhet në raport.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0