Mark Cuban po investon në një startup që përdor IA për të krijuar avatarë 'inteligjentë' që mund të flasin - Business Magazine Albania

Mark Cuban po investon në një startup që përdor IA për të krijuar avatarë ‘inteligjentë’ që mund të flasin

avatarë 'inteligjentë'

Mark Cuban është një nga disa investitorë të shquar në Alethea AI, një startup që punon për të krijuar avatarë “inteligjentë” jo të kompozueshme me të cilët njerëzit mund të bisedojnë.

Të Mërkurën, kompania njoftoi se ka mbledhur 16 milionë dollarë përmes një shitjeje të avatarëve privatë dhe të kufizuar. Përveç Cuban, investitorët e tjerë në Alethea përfshijnë Metapurse, Multicoin, Alameda dhe Dapper Labs, firma që qëndron pas NBA TopShot.

Alethea lejon përdoruesit të futin animacionin IA, sintezën e zërit dhe ndërveprimin në NFT.

“Jepni Superfuqitë tuaja NFT”, thuhet në slogan në faqen e parë të faqes së internetit të firmës.

“Ndërsa NFT-të kanë vazhduar të jenë emocionuese për koleksionistët, Alethea AI ka arritur të kombinojë në mënyrë unike Avatarët me IA që janë të siguruar një zinxhir si NFT”, tha Cuban në një deklaratë. “Rezultati nuk është vetëm argëtues, por themeli për një nivel interaktiviteti që do të përparojë shpejt duke përdorur teknologjitë e Alethea.”

Rritja e fondeve vjen pasi Alethea shiti “NFT-në e saj inteligjente” të parë të quajtur “Alice” përmes Sotheby’s për gati 478,000 dollarë në qershor. Para shitjes, NFT inteligjente luajti në një video të drejtpërdrejtë në Twitter në llogarinë e Sotheby dhe iu përgjigj pyetjeve të shikuesve në kohë reale.


“iNFT -të janë inteligjente, të shkallëzueshme, gjeneruese, interaktive dhe kanë qasje në inteligjencën e rrjetëzuar përmes protokollit të Aletheas,” tha kompania në një deklaratë. “Protokolli i Alethea u jep krijuesve në të gjithë botën një mekanizëm për të krijuar NFT interaktive dhe inteligjente, për të ndërtuar komunitete dhe pronë intelektuale rreth personazheve të tyre të preferuar dhe për të demokratizuar qasjen në mjete të fuqishme të Medias Sintetike.”

/businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0