Tesla rekors shitjesh në 2021 - Business Magazine Albania

Tesla rekors shitjesh në 2021

Tesla

Tesla ka dorëzuar një rekord prej 308,600 makina në tremujorin e fundit të vitit të 2021, një numër shumë më lartë se parashikimet prej rreth 263,000.

Kompania arriti suksesin falë rritjes së prodhimit në Kinë.

Ky është tremujori i gjashtë radhazi, ku prodhuesi më i vlefshëm i makinave në botë regjistroi dërgesa rekord. Gjatë Tetor-Dhjetor 2021, Tesla e hedhur në treg ishte gati 30% më shumë se në tremujorin e tretë, 70 % më shumë se një vit më parë.

Tesla ka rritur ndjeshëm prodhimin në Kinë për shitje në atë vend dhe për eksport në Evropë, pavarësisht rritjes së konkurrencës dhe rritjes së numrit të ankesave për shkak të problemeve të sigurisë së makinave.

Gjatw 2021 tesla e prodhuar dhe e hedhur në treg ishte 936,172.

Lexo: Regjistrimi në Instagram pritet të bëhet me pagesë

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0