Tesla e re do të lançohet në 2023 me një çmim prej 25 mijë dollarë, pa pedale apo timon - Business Magazine Albania

Tesla e re do të lançohet në 2023 me një çmim prej 25 mijë dollarë, pa pedale apo timon

pedale

Ashtu si The Jetsons, automjeti i ri i Tesla nuk do të ketë timon apo pedale. Elon Musk, CEO dhe themelues i prodhuesit të automobilave, tha se ai pret që modeli i ri të jetë gati në 2023.

Do të ishte ‘Tesla Model 2’, një makinë elektrike që do të kushtonte 25 mijë dollarë. Sipas medias Electrek, miliarderi u shpreh në një takim me ekipin e tij se ai synonte të fillonte prodhimin e kësaj makine në 2023.

Lexoni: Tesla synon të shesë energji elektrike drejtpërdrejt tek konsumatorët në SHBA

Sipas raportit, Musk e lidhi nisjen e këtij automjeti me zhvillimin e sistemit të drejtimit autonom të kompanisë së tij dhe madje pyeti punonjësit e tij nëse donin që makina të vinte me timon dhe pedale.

Sipas Musk, ky model do të përfitojë nga bateritë e reja që ata kanë zhvilluar, të cilat do të kenë një çmim 50% më pak se ato që ata aktualisht drejtojnë, dhe si pasojë, do të ulin koston e makinës.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0