"TechLab By Protik" , Finalizohet përmbyllja e tij me datë 18 Nëntor - Business Magazine Albania

“TechLab By Protik” , Finalizohet përmbyllja e tij me datë 18 Nëntor

Për gati 3 muaj që nga hapja e programit të inkubimit “TechLab By Protik” , do të finalizohet përmbyllja e tij me datë 18 Nëntor pranë ambjenteve të Qëndrës Protik në ditën finale të Demo-Day. Një rrugëtim i bukur me pjesmarrjen e shumë Sturtup-eve që aplikuan për tu bërë pjesë e këtij programi, por vetëm 6 prej tyre arritën që të përzgjidhen pasi kaluan me sukses fazat e vlerësimit nga një juri profesioniste në fushën e investitorëve, sipërmarrësve dhe ekosistemit të statup-eve. Qëllimi i kësaj nisme ishte të fuqizojë kapacitetet njerëzore nëpërmjet nxitjes së inovacionit dhe sipërmarrjes. Përballë shumë ideve të biznesit, u identifikuan ato projekte të cilat adresonin në mënyrë efiçente sfidat e digitalizimit. Pjesmarrësit u fuqizuan në mënyrën e të bërit pitch idenë e tyre tek investitorët potencialë. Zhvillimi i një programi bootcamp-i intensiv 3 ditorë në Razëm, i bazuar në parimet e Lean Startup i trajnojë të rinjtë në mënyrën sesi të ideojnë idetë e tyre si dhe të hartojnë modelet e biznesit nëpërmjet Programit Biznes Model Canva, por mbi të gjitha të krijojnë baza të qëndrueshme në të ardhmen.

“TechLab by Protik” u vendos në zbatim me mbështetjen e Minister Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes.
Më datë 18 Nëntor në orën 18:00 do të zhvillohet ceremonia përmbyllëse ku 6 Startup-et e përzgjedhura do të prezantojnë pitch idenë e tyre përballë jurisë, dhe do të zgjidhet fituesi i cili do të ketë idenë më frymëzuese për të sjellë ndryshim. Skuadra fituese ka ekskluzivitetin e një udhëtimi 7 ditorë në Austri ku do të kryejë një study visit me aktorët e ekosistemit në Vienë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0