Të punosh ‘4 ditë në javë’. Një tjetër shtet evropian i futet provës, arsyet janë surprizuese - Business Magazine Albania

Të punosh ‘4 ditë në javë’. Një tjetër shtet evropian i futet provës, arsyet janë surprizuese

Punonjësit belgë fituan të drejtën për të kryer një javë të plotë pune në katër ditë në vend të pesë të zakonshmes pa humbje rroge, pjesë e një marrëveshjeje që synon ta bëjë më fleksibël tregun famëkeq të ngurtë të punës të Belgjikës.

Punëdhënësit do të kenë ende të drejtën të refuzojnë kërkesat e punonjësve për një javë pune të ngjeshur, me kusht që ta shpjegojnë refuzimin e tyre me shkrim, tha të martën në Bruksel zëvendëskryeministri dhe ministri i Punës Pierre-Yves Dermagne.

“Qëllimi është t’u japim njerëzve dhe kompanive më shumë liri për të rregulluar kohën e tyre të punës,” tha kryeministri Alexander De Croo të martën në Bruksel. “Nëse e krahasoni vendin tonë me të tjerët, shpesh do të shihni se ne jemi shumë më pak dinamikë.”

Lexo edhe: Vetëm 4 ditë në javë! Kaq do të punohet në këtë shtet

Vetëm rreth 71 nga 100 belgë të grupmoshës nga 20 deri në 64 vjeç kanë një punë, më pak se mesatarja e eurozonës prej rreth 73 dhe plot 10 pikë përqindjeje më pak se në vendet fqinje si Holanda dhe Gjermania, sipas Të dhënat e Eurostat për tremujorin e tretë të 2021. Marrëveshja e koalicionit federal shtatëpalësh të Belgjikës vendosi një objektiv për një normë punësimi prej 80% deri në vitin 2030, një ilaç që do të shërbente për të mbajtur pensionet e saj ligjore të përballueshme ose për të financuar shkurtimet e ardhshme të taksave.

Qeveria belge prezantoi gjithashtu rregulla të reja për punonjësit e platformës, duke përcaktuar kriteret për përcaktimin e tyre si punonjës, pavarësisht se si quhen në kontratën e tyre. Sipas Ministrit të Çështjeve Sociale Frank Vandenbroucke, legjislacioni belg do të modelohet sipas propozimit të Komisionit Evropian nga dhjetori për punëtorët e koncerteve.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0