Të mësosh të përqafosh jetën e parehatshme të startupit

Të mësosh të përqafosh jetën e parehatshme të startupit


Ka shumë aspekte të jetës së sipërmarrjes, që ndershmërisht, janë të parehatshme. Që nga bisedat e vështira me punonjësit e deri te mbledhja e kapitalit, të bësh atë që duhet për kompaninë, mund ta detyrojë një lider ta nxjerrë jashtë zonës së tij të rehatshme.

Sipërmarrësit dhe liderat zakonisht luftojnë në këto lloj situatash sepse ata duan që të jenë të sjellshëm, indirektë dhe jokonfrontuesë. Sidoqoftë liderat e suksesshëm duhet të mësojnë të përqafojnë të parehatshmen për të bërë gjënë e duhur për kompaninë.

Vetëm bëje

Kompania ime, BodeTree, është momentalisht në mes të një rritje të kapitalit, dhe së fundmi kam shpenzuar më së shumti kohën duke u angazhuar me investitorë potencialë. Gjithmonë më është dukur i parehatshëm procesi i grumbullimit të kapitalit. Kurse kohët e fundit në një bisedë me një shok dhe një mentor timin bëra vërejtjen se e urreja t’u kërkoja para njerëzve. Përgjijgia e mentorit tim ishte një që nuk kam për ta harruar: Boll me këtë gjë. Me pak fjalë më tha se duhet “ta qepja gojën” dhe të bëja gjënë e duhur për kompaninë time. “Të lypësh para” gjatë mbledhjes së fondeve nuk ishte diçka personale, është vetëm biznes. Unë duhet të përqafoja natyrën jo fort të rehatshme të bisedave dhe të ecja ërpara.

Si një sipërmarrës, nuk po prezantoni vetëm veten në biseda. Ju po përfaqësoni të gjithë organizatën. Nuk e keni më luksin të fshiheni pas pasigurive. Duket e thjeshtë, por e vetmja zgjidhje që keni kur vjen fjala për vendimet e vështira është thjesht ta çosh çështjen deri në fund.

Mbani në mendje vlerën që sillni
Gjatë bisedës sonë, mentori im ndali në një frazë të caktuar që thashë unë. Ai më qortoi për fjalët: “po kërkoja para”. Kjo, më tha ai, ishte një mentalitet mediokër dhe i dëmshëm. Dhe më këshilloi që të mos mendoja më për të ndërsa u kërkoja para njerëzve, dhe në vend të kësaj të fokusohesha në ndarjen e një oportuniteti fitimprurës me njerëzit.

/Shkruar nga Chris Myers, Publikuar nga Forbes.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0