Të ardhurat e drejtuesve të Netflix për 2020 u rritën ndjeshëm - Business Magazine Albania

Të ardhurat e drejtuesve të Netflix për 2020 u rritën ndjeshëm

2020 ishte një vit i mirë për shërbimet streaming. Bashkëdrejtuesit e Netflix, Reed Hastings dhe Ted Sarandos fituan $43.2 milionë dhe $39.3 milionë..

Hastings, i cili gjithashtu shërben si administrator i kompanisë, fitoi $38.6 milionë në 2019 dhe $36 milionë në 2018. Sarandos, i cili ndihmoi në drejtimin e zhvillimit të madh të Netflix me përmbajtjen origjinale, fitoi $34.7 milionë në 2019 dhe $29.6 milionë  vitin e kaluar.

Më shumë se gjysma e kompensimit të Sarandos ishte në formën e pagës së tij prej $20 milionë, ndërsa pjesa më e madhe e pagës së Hastings erdhi nga $42 milionë letra me vlerë.

Krahas kësaj, paketa e pagës 2020 për Sarandos, i cili u emërua Co-CEO së bashku me Hastings verën e kaluar, përfshinte $995,088 në kostot e sigurisë së banimit.

Netflix ka parë rritjen e popullaritetit të saj gjatë bllokimit të COVID. Shërbimi transmetues siguronte një burim jetësor të argëtimit në një kohë kur ngjarjet drejtpërdrejt ishin të pamundura dhe kinematë u mbyllën. Kompania kaloi 200 milionë abonentë vitin e kaluar dhe  aksionet e saj u rritën më shumë se 67% në 2020.

Por, Netflix nuk është më e vetme kur bëhet fjalë për transmetimin. Në muajt e fundit, Comcast, Disney dhe WarnerMedia kanë filluar të gjithë të sfidojnë Netflix. Kjo e ka detyruar Netflix të shpenzojë më shumë para për përmbajtje origjinale. Në Wall Street, së fundi aksionet e Netflix kanë rënë sepse numri i abonentëve nuk u rrit aq sa u parashikua.

Netflix kishte disa pritshmëri në ndarjen e cmimeve Oskar, përfshirë “Mank” dhe “The Trial of the Chicago 7”. Kompania fitoi 36 nominime kryesore.

Deadline

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0