Taksitë e furgonat mund të rinovojnë online lejen e komoditetit - Business Magazine Albania

Taksitë e furgonat mund të rinovojnë online lejen e komoditetit


Drejtuesit e automjeteve të licencuara për transport udhëtarësh dhe drejtuesit e taksive, do të mund të kryejnë online rinovimin e “Komoditetit”. Ky i fundit është  detyrim për të gjithë zotëruesit e mjeteve të licensuara për transport udhëtarësh e taksi).

Kështu, drejtuesit e këtyre mjeteve nuk kanë nevojë të paraqiten në komision, por mund të bëjnë vetëdeklarim online duke nisur nga mesi i këtij muaji.

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka njoftuar se nga 15 prilli do të aplikohet procedura e re e thjeshtuar Përmes rinovimit të dokumentit me vetedeklarim onlinë.

Lexo: Pikat e riparimit të automjeteve, nën lupën e Shërbimit të Transportit Rrugor

Në Website-in zyrtar të drejtorisë, theksohet se, “I zoti i mjetit bëhet përgjegjës për vetëdeklarimin dhe merr certifikatën, pa qenë nevoja të dalë çdo vit në komision, pa vërdallosje me mjetin, pa shpenzim kohe e karburanti, por edhe pa burokraci e muhabete”. Ndërkojë, kontrolli do jetë me short ose te pika e kolaudimit.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0