Aksionarët e Tesla-s padisin Musk për fillimin e një kompanie konkurruese të AI - Business Magazine Albania

Aksionarët e Tesla-s padisin Musk për fillimin e një kompanie konkurruese të AI

Tesla

Aksionarët e Tesla-s po padisin CEO Elon Musk dhe anëtarët e bordit të drejtorëve të prodhuesit të automjeteve për vendimin e Musk për të filluar xAI, për të cilin ata thonë se është një kompani konkurruese e AI, dhe më pas transferojnë talentin dhe burimet nga Tesla në startup-in e ri.

Padia është një nga sfidat më të drejtpërdrejta ndaj vendimit të Musk për të filluar xAI, dhe vjen pas kërcënimit të tij për të zhvilluar AI jashtë Tesla, nëse nuk i jepet më shumë kontroll votash mbi kompaninë. Padia u ngrit gjithashtu vetëm disa orë përpara se Tesla të planifikohet të presë mbledhjen e saj vjetore, ku aksionarët ka të ngjarë të votojnë për të miratuar përsëri paketën e kompensimit prej 56 miliardë dollarësh që u rrëzua nga një gjykatës në fillim të këtij viti.

Musk ka pohuar prej kohësh se vlera e vërtetë e Teslës është se ajo nuk është thjesht një prodhues i automjeteve elektrike, por se është në të vërtetë një kompani e AI. Ky pretendim është një arsye pse aksionet e Tesla-s janë me çmim aq të lartë sa ai i një kompanie teknologjike dhe më i vlefshëm se të katër prodhuesit kryesorë të automjeteve të kombinuara. Kjo ankesë e re u depozitua të enjten nga Cleveland Bakers and Teamsters Pension Fund në Delaware Chancery Court, Daniel Hazen dhe Michael Giampietro në emër të vetë Tesla. Në të, ata pretendojnë se Musk dhe anëtarët e bordit të Tesla kanë shkelur detyrimet e besueshmërisë ndaj aksionarëve dhe e kanë pasuruar padrejtësisht Musk duke lejuar CEO të hapë një kompani konkurruese.

Paditësit në këtë rast thonë gjithashtu se Musk ka shkelur kodin e etikës së biznesit të Tesla-s duke krijuar dhe udhëhequr xAI dhe se bordi e ka lejuar Musk të vazhdojë të shkelë pa pengesa këtë kod. Ata po i kërkojnë gjykatës që të detyrojë Musk të heqë aksionet e tij në xAI dhe t’ia dorëzojë Tesla-s.

“Nocioni se CEO i një korporate të madhe Delaware të tregtuar publikisht mund, me miratimin e dukshëm të bordit të tij, të hapë një kompani konkurruese, dhe më pas të devijojë talentin dhe burimet nga korporata e tij në startup, është absurde”, thuhet në ankesë.

Ai i krahason veprimet e Musk me një situatë hipotetike që përfshin CEO i Coca-Cola-s duke krijuar një kompani rivale të pijeve joalkoolike dhe duke dërguar përbërës në të.

Musk lançoi xAI në 2023 dhe së fundi tërhoqi 6 miliardë dollarë fonde për startupin që synon të konkurrojë me rivalë si OpenAI, Microsoft dhe Alphabet.  Paditësit vërejnë se, menjëherë pas kësaj, Tesla filloi të devijonte talentin dhe burimet nga Tesla në xAI. Padia thotë se të paktën 11 punonjës i janë bashkuar xAI direkt nga Tesla dhe tregon se si Tesla thuhet se ka ofruar akses xAI në të dhënat e saj të lidhura me AI.

Paditësit tregojnë gjithashtu se Musk devijoi një dërgesë të konsiderueshme të procesorëve të AI nga Nvidia që ishte rezervuar për Tesla në kompaninë e tij të mediave sociale X, e njohur më parë si Twitter. Musk kishte postuar në X disa javë më parë se Tesla do të shpenzonte 10 miliardë dollarë këtë vit “në trajnimin e kombinuar dhe inteligjencën artificiale të konkluzionit”, dhe ai gjithashtu tha se çipat e kushtueshëm të Nvidia do të nevojiteshin për të ndihmuar Teslën të rritet në një “lider në AI dhe robotikë”.

Musk pranoi se i kishte devijuar çipat te X, duke pretenduar se qendra e re e të dhënave e Tesla-s në Teksas ishte ende në ndërtim e sipër dhe nuk kishte vend për t’i ruajtur ato.

“Bordi ka lejuar Musk, CEO dhe aksioneri më i madh i Tesla, të themelojë dhe të drejtojë një kompani tjetër të AI, për të grabitur burimet nga Tesla dhe për t’i devijuar ato në xAI dhe për të krijuar miliarda vlera të lidhura me AI në një kompani të ndryshme nga Tesla”, shkruajnë paditësit.

“Në përputhje me historinë e tij të gjatë të pandjeshmërisë ndaj Musk-ut, Bordi i Tesla-s ka dështuar plotësisht as të përpiqet të përmbushë detyrën e tij besnike të palëkundur për të mbrojtur interesat e Tesla-s dhe aksionerëve të saj përballë pabesisë së pacipë të Musk-ut.”

Në fillim të kësaj jave, aksionerë të tjerë të Tesla-s ngritën një padi të veçantë kundër Musk, duke pretenduar se ai bëri miliarda dollarë duke shitur aksionet e prodhuesit të automjeteve në 2021 dhe 2022 duke përdorur informacione të brendshme.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0