Sulmohet Thesari i SHBA-së, hakerët e mbështetur nga Rusia vjedhin informacion me vlerë

Një grup i sofistikuar hakerësh, të mbështetur nga Rusia ka vjedhur informacione nga Departamenti i Thesarit dhe një agjenci amerikane që merret me vendime mbi internetin dhe telekomunikacionin, sipas individëve me njohuri mbi ngjarjen. Në lidhje me këtë lajm ka reaguar edhe Këshilli i Sigurimit Kombëtar me anë të zëdhënësit të tij John Ullyot. Ai ka thënë se  SHBA është e vetëdijshme për këtë sulm dhe se po merr të gjithë hapat e nevojshëm për të identifikuar personat dhe qeverinë e përfshirë në këtë situatë.

“Qeveria e Shteteve të Bashkuara është e vetëdijshme për këto raporte dhe ne jemi duke marrë të gjitha hapat e nevojshëm për të identifikuar dhe korrigjuar çdo çështje të mundshme në lidhje me këtë situatë”, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurimit Kombëtar John Ullyot.

LEXO: Hakerat misteriozë, të cilësuar si ‘Robin Hood’, dhurojnë paratë e vjedhura

Në radhët e komunitetit të zbulimit ka shqetësim se hakerët që vunë në shënjestër Administratën Kombëtare të Telekomunikacionit dhe Informacionit pranë Departamentit të Thesarit mund të kenë përdorur mjete të ngjashme për të penetruar edhe në informacionin e agjencive të tjera. Ky akt hakerimi ishte aq serioz sa që çoi në organizimin e një takimi të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të shtunën në Shtëpinë e Bardhë, tha një person që ishte në ndieni të ngjarjes. Nuk janë të qarta përmasat e plota të ndërhyrjes. Hetimi është ende në fazat fillestare dhe përfshin një numër agjencish federale, ndër to edhe FBI-në, thanë tre individët me njohuri për ngjarjen.

SHBA-ja është bërë shumë pre e hakerave këto kohë. Disa herë është synuar që të hakohen kompanitë që kanë prodhuar vaksinën anti-Covid si Pfizer apo Moderna, ndërkohë që në disa raste të tjera janë munduar që të hakohen informacione në lidhje me zgjedhjet presidenciale.

REUTERS

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale