Hakerat misteriozë, të cilësuar si ‘Robin Hood’, dhurojnë paratë e vjedhura

Një grup piraterie në internet po dhuron para të vjedhura për bamirësi në atë që shihet si një risi misterioze për krimin kibernetik që ka habitur ekspertët. Hakerët pretendojnë se kanë zhvatur miliona dollarë nga kompanitë, por thonë se ata tani duan ta “bëjnë botën një vend më të mirë”. Në një postim në ‘’dark web’’, grupi postoi fatura për 10,000 dollarë në donacione Bitcoin për dy organizata bamirësie. Njëri prej tyre, Children International, thotë se nuk do t’i pranojë paratë. Lëvizja po shihet si një zhvillim i çuditshëm dhe shqetësues, si moralisht dhe ligjërisht.

Në një postimin në blog, hakerat pretendojnë se ata synojnë vetëm kompanitë e mëdha fitimprurëse me sulmet e tyre. Sulmet mbajnë peng sistemet e IT të organizatave derisa të paguhet një shpërblim. Ata shkruan: “Ne mendojmë se është e drejtë që disa nga paratë që kompanitë kanë paguar do të shkojnë për bamirësi. “Pavarësisht sa keq mendoni se është puna jonë, ne jemi të kënaqur të dimë që ndihmuam të ndryshojmë jetën e dikujt. Sot ne dërguam donacionet e para.”

LEXO: Sulmet kibernetike në internet/ I riu nga Korça sfidon hakerat dhe merr medalje në Zvicër

Kriminelët kibernetikë postuan donacionin së bashku me faturat e taksave që morën në këmbim të 0.88 Bitcoin që u kishin dërguar dy organizatave bamirëse, The Water Project dhe Children International. Children International ndihmon fëmijët, familjet dhe komunitetet në Indi, Filipine, Kolumbi, Ekuador, Zambia, Republika Dominikane, Guatemalë, Honduras, Meksikë dhe Shtetet e Bashkuara. Një zëdhënës i Children International tha për BBC: “Nëse donacioni është i lidhur me një haker, ne nuk kemi ndërmend ta pranojmë”. The Water Project, i cili punon për të përmirësuar aksesin në ujë të pastër në Afrikën nën-Sahariane, nuk u është përgjigjur kërkesave për komente.

Brett Callow, Analist i Kërcënimeve në kompaninë e sigurisë kibernetike Emsisoft, tha: “Ajo që kriminelët shpresojnë të arrijnë duke bërë këto donacione nuk është aspak e qartë. Ndoshta ndihmon në zbutjen e fajit të tyre? Apo ndoshta për arsye egoje ata duan të perceptohen si Robin Hood të ngjashëm me kapuç sesa zhvatës pa ndërgjegje. “Cilado qoftë motivi i tyre, sigurisht që është një hap shumë i pazakontë dhe është, me sa di unë, hera e parë që një grup ka dhuruar një pjesë të fitimeve të tyre për bamirësi.”

Grupi i hakerëve është relativisht i ri në skenë, por analiza e tregut të kripto-monedhës konfirmon se ata në mënyrë aktive zhvatin fonde nga viktimat. Ka gjithashtu prova se ata mund të kenë lidhje me grupe të tjera kibernetike kriminale përgjegjëse për sulme të profilit të lartë ndaj kompanive. Mënyra se si hakerat paguan bamirësitë është gjithashtu një arsye e mundshme shqetësimi për zbatimin e ligjit. Kriminelët kibernetikë përdorën një shërbim me bazë në SHBA të quajtur The Giving Block, i cili përdoret nga 67 jofitimprurës të ndryshëm nga e gjithë bota, përfshirë Save The Children, Fondacioni Rainforest dhe She’s The First.

The Giving Block e përshkruan veten në internet si “zgjidhja e vetme jofitimprurëse specifike për pranimin e dhurimeve të kripto-monedhës”. Kompania u krijua në vitin 2018 për të ofruar ‘milionerë’ të kriptomonedhave mundësinë për të përfituar nga “nxitja e madhe e taksave për të dhuruar Bitcoin dhe kriptovaluta të tjera direkt për jo-fitime”.

The Giving Block i tha BBC se nuk ishte në dijeni se këto donacione ishin bërë nga kriminelë kibernetikë: “Ne jemi ende duke punuar për të përcaktuar nëse këto fonde janë vjedhur në të vërtetë. “Nëse rezulton se këto donacione janë bërë duke përdorur fonde të vjedhura, ne natyrisht do të fillojmë punën për kthimin e tyre tek pronari i ligjshëm.”

Kompania nuk sqaroi nëse kjo nënkupton kthimin e parave të vjedhura kriminelëve, ose përpjekjen për të gjetur se cilën nga viktimat kriminale kishte ndërmend të rimbursonte dhe si. The Giving Block, i cili është gjithashtu një avokat për kripto-monedhat, shtoi: “Fakti që ata përdorën kripto do ta bëjë më të lehtë, jo më të vështirë, për t’i kapur ato.”

Sidoqoftë, The Giving Block nuk ka dhënë detaje se çfarë informacioni ata mbledhin mbi donatorët e tyre. Shumica e shërbimeve që blejnë dhe shesin monedha dixhitale si Bitcoin kërkojnë nga përdoruesit të verifikojnë identitetin e tyre, por nuk është e qartë nëse kjo është bërë.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale