Ngacmimi kibernetik: Një në gjashtë adoleshentë raportojnë ngacmime në internet - Business Magazine Albania

Ngacmimi kibernetik: Një në gjashtë adoleshentë raportojnë ngacmime në internet

Një studim ndërkombëtar ka zbuluar se pothuajse një në gjashtë adoleshentë ka përjetuar ngacmim kibernetik. Më së shumti fëmijët e moshës shkollore kanë raportuar se janë bërë viktimë e “cyberbullizmit”, sipas një raporti të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Ky studimi anketoi më shumë se 279,000 të rinj nga 44 vende dhe rajone.

Sondazhi i Sjelljes Shëndetësore në Fëmijët e moshës shkollore (The Health Behaviour in School-aged Children) sugjeroi se përqindja e adoleshentëve që raportuan se janë ngacmuar në internet është rritur që nga viti 2018, nga 12% në 15% për djemtë dhe 13% në 16% për vajzat. Në Angli, ku dhe u anketuan më shumë se 4,200 të rinj, gati një në pesë (19%) raportuan se kishin përjetuar ngacmime kibernetike të paktën një ose dy herë në dy muajt e fundit dhe 11% raportuan se kishin ngacmuar në internet të tjerët.

Në Skoci, ku u anketuan më shumë se 4,300 të rinj, 18% thanë se kishin përjetuar ngacmime kibernetike dhe 11% raportuan se kishin pasur ngacmime në internet.
Cyberbullizëm
Raporti thekson gjithashtu se në mënyrë urgjente duhet të edukohen të rinjtë, familjet dhe shkollat ​​për format e bullizmit kibernetik dhe implikimet e tij.

Dr. Hans Henri P. Kluge, drejtor rajonal i Who për Evropën, është shprehur: “Ndërsa angazhimi social i të rinjve kaloi në mjedisin online gjatë bllokimeve të pandemisë Covid-19, kështu që duket qartë se kryerja dhe përvoja e bullizmit kibernetik u rritën. Përqendrimi në llojet virtuale të dhunës së bashkëmoshatarëve është tani një prioritet urgjent për të mbrojtur shëndetin dhe mirëqenien e popullatës së adoleshentëve dhe të rinjve, dhe bullizmi kibernetik duhet të shihet si një çështje kryesore për shoqëritë. Me të rinjtë që kalojnë deri në 6 orë në internet çdo ditë, edhe ndryshimet e vogla në shkallën e ngacmimit dhe dhunës mund të kenë implikime të thella për shëndetin dhe mirëqenien e mijëra njerëzve. Kjo është një çështje shëndetësore dhe e të drejtave të njeriut, dhe ne duhet të bëjmë hapa për të mbrojtur fëmijët tanë nga dhuna dhe dëmtimi, si jashtë dhe online.”

 

Nuk kanë munguar dhe reagimet që kanë bërë zyrtarë të shumtë lidhur me çështjen në fjalë, ndër to mund të përmendim:

Sarah Hannafin, këshilltare e lartë e politikave për sindikatat e drejtuesve të shkollave NAHT, është shprehur: “Këto shifra që tregojnë një rritje të bullizmit kibernetik midis fëmijëve janë një shqetësim i vërtetë dhe ndërsa shkollat ​​punojnë shumë për të ndihmuar në mbajtjen e nxënësve të sigurt, ngacmimi në internet mund të ndodhë kudo, në çdo vend. Vetëm shkollat ​​nuk mund ta trajtojnë këtë çështje, edhe qeveritë duhet të sigurojnë që Akti i Sigurisë në internet të zbatohet me shpejtësi dhe të zbatohet siç duhet, ndërsa platformat e mediave sociale duhet të bëjnë shumë më tepër për të ofruar një mjedis të sigurt në internet.”

Gjithashtu një zëdhënës i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me çështjen:“Akti i Sigurisë në internet do ta bëjë Mbretërinë e Bashkuar vendin më të sigurt në botë për fëmijët që të jenë në internet, duke kërkuar që kompanitë të ndërmarrin veprime të fuqishme për të mbrojtur fëmijët nga përmbajtja e dëmshme, aktiviteti i paligjshëm dhe abuzimi, duke përfshirë mbajtjen e fëmijëve të sigurt nga bullizmi. Kompanitë që nuk respektojnë të renë mund të përballen me gjoba deri në 10% të të ardhurave të tyre vjetore globale, potencialisht deri në miliarda paund.”

bbc.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0